Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Dom z paszportem

4 stycznia 2006 roku weszła w życie dyrektywa Unii Europejskiej 2002/91/WE zgodnie z którą każdy budynek musi mieć świadectwo energetyczne tzw. paszport energetyczny. Głównym celem dyrektywy jest poprawienie standardu energetycznego budynków każdego rodzaju: mieszkalnych produkcyjnych oraz użyteczności publicznej. Po upływie okresu przejściowego czyli po 2009 roku paszporty energetyczne będą wymagane nie tylko w przypadku obiektów nowo wznoszonych ale również już istniejących.
Każdy kraj członkowski w różny sposób realizuje postanowienia dyrektywy ponieważ przy ustalaniu standardów energetycznych dla budynków musi wziąć pod uwagę krajowe warunki klimatyczne wymagania klimatu wewnętrznego oraz rachunek ekonomiczny. Aby ustalenia dyrektywy mogły sprawnie funkcjonować w Polsce trzeba było dokonać zmian w przepisach techniczno-budowlanych.
Zgodnie z założeniem dyrektywy projekt budynku musi określać klasę energetyczną czyli wartość całkowitego zapotrzebowania na energię wykorzystywaną na wszystkie cele: ogrzewanie oświetlenie przygotowanie ciepłej wody klimatyzację i wentylację. Dyrektywa wprowadza siedem klas energetycznych od A do G. Podczas oceny energetycznej budynku będą brane pod uwagę: właściwości cieplne oraz szczelność przegród w budynku właściwości energetyczne instalacji wentylacyjnych klimatyzacyjnych ogrzewczych oświetleniowych i wodociągowych wody ciepłej a także usytuowanie budynku i warunki wykorzystania nasłonecznienia. Jeżeli po ukończeniu budowy okaże się że całkowite zapotrzebowanie na energię przekracza wartość zakładaną w projekcie to będzie znaczyło że budynek został źle wykonany lub jest niewłaściwie użytkowany. Paszporty energetyczne będą ważne przez 10 lat po tym czasie budynki będą poddawane kontroli. To pozwoli zweryfikować klasę energetyczną i sprawdzić czy stan techniczny budynku nie ulega pogorszeniu. Dyrektywa zaleca aby świadectwa energetyczne wydawali niezależni eksperci. W Polsce będą to licencjonowani audytorzy. Natomiast kontrole będą przeprowadzane przez osoby mające uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej.
Świadectwo energetyczne będzie niezbędne gdy będziemy chcieli sprzedać lub nająć budynek oraz w przypadku modernizacji obiektów o powierzchni większej niż 1 tys. m2 jeśli jej koszt przekroczy 25% ich wartości. Zgodne z dyrektywą paszporty energetyczne nie są wymagane w przypadku budynków wolnostojących o powierzchni użytkowej do 50m2 modernizowanych jeżeli koszt modernizacji nie przekracza 25% wartości obiektu użytkowanych okresowo lub tymczasowo oraz zabytków i budynków kultu religijnego.
Dyrektywa nakłada nowe obowiązki na:
inwestorów (zlecanie świadectw energetycznych dla budynków dopiero oddawanych do użytkowania )
właścicieli oraz zarządców budynków (zlecanie świadectw w przypadku budynków sprzedawanych wynajmowanych i modernizowanych zlecanie okresowej kontroli kotłów i systemów klimatyzacji oraz jednorazowej kontroli instalacji ogrzewczych wykorzystujących kotły piętnastoletnie i starsze).
Niezbędne są zmiany już na etapie projektowania budynków. Od tej pory ważna jest nie tylko forma architektoniczna ale również kształt i układ przestrzenny bryły. Jednym słowem budynek ma być nie tylko ładny ale również musi zużywać jak najmniej energii. Dlatego projekt będzie wymagał pracy zespołowej architektów i specjalistów z różnych branż. Ustalenia dyrektywy dotyczą również wykonawców budowlanych ponieważ klasa energetyczna budynku zależy także od jakości i rzetelności wykonania projektu.
Producenci materiałów budowlanych już przygotowują się do wdrożenia nowych norm. Firma Kronopol która opracowała technologię lekkiego budownictwa szkieletowego znanego jako "System Kronopol" ma przewagę już na starcie ponieważ propaguje budownictwo energooszczędne charakteryzując się np. bardzo dobrą izolacyjnością. "Jeżeli postawimy obok siebie dwa wizualnie podobne budynki - murowany i wykonany w Systemie Kronopol - wówczas paszport energetyczny wyraźnie pokaże przewagę naszego systemu" - tłumaczy Michał Sandecki - menedżer produktu w firmie Kronopol. W tej chwili firma Kronopol ma już obliczone współczynniki izolacyjności ścian w zależności od różnych przekrojów i grubości. Gotowe parametry części składowych ułatwią wykonanie obliczeń dla całego budynku. "Chcemy budować domy według jednego starannie opracowanego schematu technologicznego - to ułatwi wykonanie paszportu energetycznego i wpłynie na obniżenie jego ceny. Możliwość stworzenia takiego wzoru paszportu energetycznego istnieje tylko w przypadku szczegółowo opracowanej technologii wznoszenia obiektów. A taką właśnie technologią jest System Kronopol."