Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

System Kronopol

System Kronopol to kompleksowo opracowana, spójna i nowoczesna technologia budowy domów w szkielecie drewnianym. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych materiałów drewnopochodnych firmy Kronopol oraz materiałów renomowanych producentów (zwanych Firmami Towarzyszącymi) powstaje konstrukcja o wyjątkowo wysokich parametrach technicznych i użytkowych budynku.


Technologia Systemu Kronopol bazuje na wieloletnich doświadczeniach amerykańskich oraz z Europy Północnej i Zachodniej, gdzie lekkie budownictwo szkieletowe króluje od wielu lat. Niektóre materiały zostały zastąpione nowymi, lepszymi, o wyższych parametrach i w ten sposób powstał najnowocześniejszy system lekkiego budownictwa na świecie – System Kronopol.
Wieloletnie doświadczenie firmy Kronopol, należącej do szwajcarskiego holdingu Swiss Krono Group, pozwoliło na wyprodukowanie materiałów drewnopochodnych, które zachowują zalety drewna, a jednocześnie eliminują naturalne jego wady, takie jak paczenie się, ciągła praca elementów drewnianych, ograniczenia formatowe. Dzięki temu na bazie najstarszego budulca powstał materiał pozwalający na zbudowanie konstrukcji lekkiej, a jednocześnie mocnej i trwałej. Przykładem mogą być tu takie materiały, jak płyta o zorientowanych wiórach płaskich Kronopol OSB, konstrukcyjna belka dwuteowa Kronopol I-Beam, płyta izolacyjna Kronotherm czy dyfuzyjnie otwarta płyta Kronotec MDF.

Czas
Czas to pieniądz! Ta prawda znana jest od dawna. Technologia szkieletu drewnianego pozwala na szybkie postawienie konstrukcji i pod tym względem nie ma sobie równych wśród tradycyjnych technologii murowanych.
Prefabrykowane elementy można w bardzo krótkim czasie zmontować w zwartą bryłę budynku. Proces prefabrykacji średniej wielkości domu zamyka się w okresie od dwóch do pięciu tygodni. Elementy prefabrykowane w zakładzie prefabrykacji, takie jak ściany, stropy, dachy, charakteryzują się bardzo wysoką dokładnością wykonania, jak również gwarantują bezproblemowy montaż oraz bardzo wysokie parametry termiczno-wytrzymałościowe. Pod tym względem, żadna inna technologia budowlana nie dorównuje temu systemowi.
Montaż elementów do stanu surowego zamkniętego na placu budowy trwa około jednego, dwóch tygodni, w zależności od skomplikowania bryły budynku.
Po tym okresie mamy już zamknięty obiekt, zabezpieczony przed działaniem warunków atmosferycznych i możemy skupić się na pracach wykończeniowych wewnątrz. Umożliwia to prowadzenie budowy praktycznie przez cały rok, bez konieczności przerw w okresie jesienno-zimowym, jak ma to miejsce przy prowadzeniu budów w technologiach tradycyjnych.
Łatwość wykonania prac wykończeniowych, dzięki zastosowaniu prefabrykatów, równości i dokładności ścian, podłóg, sufitów, pozwala na zamknięcie całego cyklu budowlanego w ciągu ośmiu do dziesięciu tygodni.
Pod tym względem nowoczesna technologia szkieletu drewnianego w znacznym stopniu przewyższa wszystkie inne. Wiele wysoce zaawansowanych technologicznie krajów, takich jak Stany Zjednoczone, Kanada, Niemcy, Szwajcaria, kraje skandynawskie, już się o tym przekonało i zdecydowanie idą one w kierunku budownictwa drewnianego opartego na nowoczesnym szkielecie drewnianym. Bierzmy przykład z najlepszych!
Dodatkowo należy podkreślić, iż technologia szkieletu drewnianego jest technologią suchej budowy, dzięki czemu eliminuje się okresy wylewania mas betonowych, jastrychów, suszenia ich oraz możliwość zawilgocenia budynku, zwłaszcza w pierwszej fazie zamieszkania.
Nowoczesne budynki wykonane w technologii Systemu Kronopol są budynkami zdrowymi, ciepłymi, energooszczędnymi o najwyższych parametrach użytkowych.

Oszczędność
Technologia Systemu Kronopol, w której ściany, stropy oraz elementy dachu wykonane są z konstrukcyjnych materiałów firmy Kronopol – płyt OSB oraz belek dwuteowych I-Beams, zaizolowane termicznie wełną drzewną – Kronotherm oraz docieplone dodatkowo nowoczesnymi materiałami izolacyjnymi firmy Rockwool i wykończeniowymi firmy Fermacell (Xella), daje w efekcie bryłę o najwyższych parametrach izolacyjności cieplnej i akustycznej. Przy znacznie mniejszych przekrojach ścian można uzyskać poziom izolacyjności o wiele „grubszej” ściany murowanej. Jest to szczególnie ważne w przypadku wznoszenia domów na wąskich działkach, a takie przypadki coraz częściej zdarzają się w miastach, gdzie ceny gruntów są coraz wyższe. Wówczas bardzo duże znaczenie ma, czy ściana zewnętrzna będzie miała 25 czy 60 cm grubości, przy tych samych lub nawet jeszcze lepszych parametrach wytrzymałościowo-izolacyjnych.
Ponieważ przekrój ścian jest dużo mniejszy w porównaniu z technologiami tradycyjnymi, uzyskujemy większą powierzchnię użytkową netto przy takich samych obrysach zewnętrznych budynku.
Lekkość ścian Systemu Kronopol pociąga za sobą również możliwość zmniejszenia przekrojów ław i ścian fundamentowych, co w znaczny sposób wpływa na obniżenie kosztów całej inwestycji. Roboty ziemne są jednym z głównych czynników generujących całkowitą cenę obiektu.
Zastosowanie rozwiązań proponowanych przez System Kronopol (tzw. prefabrykowana technologia „skrzynkowa”) pozwala na osiągnięcie współczynnika przenikalności cieplnej na poziomie 0,18 i poniżej. Taki rezultat to oczywiste oszczędności energetyczne. Jest to również bardzo ważne ze względu na coraz wyższe wymagania energooszczędności, jakie stawia przed budownictwem prawo i normy europejskie.
Koszty ogrzewania (prąd, gaz) cały czas rosną, dlatego dobrze zaizolowana ściana zewnętrzna będzie każdego roku przynosić znaczne oszczędności. Podobnie sprawa wygląda latem, jeśli chodzi o klimatyzację i schładzanie wnętrza budynku. Dużo korzystniej jest zainwestować we właściwą izolację na etapie budowy, niż rokrocznie dopłacać do ogrzewania i klimatyzowania budynku. Wełna drzewna Kronotherm doskonale chroni budynek przed upałem, kumulując ciepło słoneczne, nie przepuszczając go do wnętrza budynku. Jest to szczególnie istotna zaleta w aspekcie ostatnio spotykanych upałów w naszym kraju. Pod względem ochrony przed upałem – wełna drzewna Kronotherm nie ma sobie równych na rynku izolacji.
Budynek o takiej konstrukcji jest komfortowy zarówno w ciepłych i zimnych klimatach oraz niedrogi w utrzymaniu. Wełna drzewna Kronotherm zastosowana jako materiał izolacyjny ścian i dachów gwarantuje nam niespotykany w innych technologiach komfort cieplny mieszkańców zarówno w zimie jak i w lecie.
Konstrukcja wykonana w tej technologii pozwala na przeprowadzanie szybkich i tanich remontów, przeróbek itp. Ma to szczególne znaczenie w przypadku większej mobilności społeczeństwa, częstszych przeprowadzek, przemieszczeniem się ludzi „za pracą”. Takie zjawiska, znane wcześniej głównie ze Stanów Zjednoczonych czy Europy Zachodniej – coraz częściej pojawiają się i u nas.

Zdrowie i bezpieczeństwo
Dzisiejsze technologie w budownictwie pozwalają na uzyskanie dużego stopnia izolacyjności budynku. Niestety, większość rozwiązań, choć taką izolacyjność zapewnia, nie daje możliwości stałej wymiany powietrza. Sprawia to, iż oddychamy niezdrowym, „zużytym” powietrzem.
Rozwiązania Systemu Kronopol dają konstrukcję, w której ściany oddychają. Takie możliwości ma płyta izolacyjna Kronotherm oraz wysoce dyfuzyjna płyta Kronotec MDF, umożliwiająca wyprowadzenie na zewnątrz pary wodnej bez jej skraplania w konstrukcji ściany.
Skraplanie się wilgoci wewnątrz przegrody ściany pociąga za sobą niebezpieczeństwo powstania korozji biologicznej. Ściany poszyte płytą Kronotec MDF wolne są zatem od tego problemu. Zastosowanie wymuszonego obiegu wentylacji (rekuperacja) dodatkowo wzmacnia efekt zdrowej cyrkulacji powietrza.
Dom w Systemie Kronopol jest nie tylko zdrowy, ale też bezpieczny. Ma pewną, mocną konstrukcję opartą na belkach dwuteowych Kronopol I-Beams oraz płycie Kronopol OSB i jest bezpieczny pod względem pożarowym. Badania przeprowadzane w komorze spalania udowodniły, że odpowiednia konstrukcja elementów zapewnia bardzo wysoką odporność ogniową i nie ma nic wspólnego z powszechnymi obawami o łatwopalności. Płyta Kronopol OSB posiada Klasyfikację Ogniową Ds2-d0 według europejskiej normy EN 13501-1.
Drewniane elementy konstrukcyjne w czasie pożaru zachowują się – wbrew powszechnemu mniemaniu – dużo pewniej i stabilniej niż elementy metalowe. Konstrukcyjne belki stalowe pod wpływem temperatury szybko tracą właściwości nośne, przekroczony zostaje punkt plastyczności, co skutkuje zawaleniem się budynku. Belki drewniane natomiast pod wpływem ognia pokrywają się zgorzeliną i przez długi czas nie tracą właściwości konstrukcyjnych, co ma olbrzymie znaczenie w przypadku ewakuacji ludzi czy prowadzenia akcji gaśniczych.

Elastyczność
System Kronopol pozwala na zrealizowanie niemalże każdego projektu architektonicznego. Dzięki lekkiej konstrukcji budynek może być posadowiony praktycznie na każdym gruncie, na płycie fundamentowej lub na dużo mniejszych w porównaniu z budownic-twem tradycyjnym ławach fundamentowych lub fundamentach punktowych.
Prefabrykacja elementów budynku gwarantuje wysoką jakość oraz precyzję ich wykonania, co wpływa bezpośrednio na dokładność i szybkość montażu na budowie. Stosowanie nowoczesnych belek dwuteowych o wysokich parametrach wytrzymałościowych daje projektantom nieograniczone wręcz możliwości kreowania większych przestrzeni bez konieczności stosowania ścianek lub słupów podporowych.
Budowa w Systemie Kronopol to gwarancja zdrowego, nowoczesnego i energooszczędnego domu, który z pewnością będzie służył wielu pokoleniom. System Kronopol to nowoczesność już dzisiaj!

Tekst i zdjęcia: Kronopol

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia