Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Biuro FORUM - skuteczne i profesjonalne
Mieszkańców Zielonej Góry oraz okolic zapraszamy do przedstawicieli Pracowni Projektowej ARCHIPLAG – biura usługowo-handlowego FORUM prowadzonego przez Iwonę Dawid, Michała Luka oraz współpracującego z nimi instalatora Antoniego Bulanowskiego, których odwiedziliśmy w siedzibie firmy mieszczącej się przy jednej z bocznych uliczek prowadzących na zielonogórska starówkę. Wszystkie osoby w firmie mają wykształcenie budowlane, doradzają w wyborze projektu, a także prowadzą usługi projektowe i zastępstwo w załatwianiu spraw formalnych do pozwolenia na budowę, zatem ich klienci mogą liczyć na fachową pomoc już na samym początku drogi związanej z budową wymarzonego domu.

ARCHIPELAG: Od 1999 roku prowadzą Państwo prace projektowe, rok później rozpoczęliście sprzedaż projektów gotowych. Kiedy zaczęła się współpraca z ARCHIPELAGIEM i jak oceniają Państwo nasze projekty?
IWONA DAWID: Nasza współpraca z Pracownią Projektową ARCHIPELAG trwa już ponad dziesięć lat, rozwija się nadal i bardzo jesteśmy z niej zadowoleni. Projekty Pracowni wyróżniają się na tle innych biur architektonicznych. Z pewnością dużym plusem dla ARCHIPELAGU jest duża różnorodność projektów, tak pożądana przez wymagający i bardzo zróżnicowany rynek polskich inwestorów. W projektach Pracowni, zwłaszcza tych najnowszych, cenię sobie bardzo dbałość o szczegóły architektoniczne, perfekcyjne dopracowanie proporcji architektonicznych i przejrzyste (bez nadmiaru dodatków) bryły budynków. Mimo tak szerokiej oferty zdarzają się jednak wyjątkowo trudni klienci lub też tacy, którzy – nie mając żadnego przygotowania budowlanego próbują sami „tworzyć” własne projekty.
ARCHIPELAG: Jak Państwo sobie z nimi radzą?
IWONA DAWID: Zazwyczaj są to klienci, którzy mają swoja koncepcję przyszłego domu i chcą ją „nałożyć” na istniejący już projekt, mimo że nie przystaje ona nawet w ogólnych zarysach do opracowanej już dokumentacji. Doradzając przy wyborze projektu, staramy się wszystko omówić, aby klient uniknął późniejszych rozczarowań. Analizujemy wybór klienta także od strony uwarunkowań formalnych – wynikających z ustaleń planu zagospodarowania czy też decyzji o warunkach zabudowy. Zajmujemy się również nanoszeniem zmian w ramach adaptacji projektu, ale zdecydowanie odradzamy poważne zmiany konstrukcyjne, a przede wszystkim te, które burzą harmonię i proporcje architektoniczne budynku. Radzimy wtedy rozważenie wyboru innej propozycji z bogatej oferty projektów gotowych lub zamówienie projektu indywidualnego. Klienci często też nie maja świadomości, że nie wystarczy kupić projekt domu, aby rozpocząć budowę. Inwestorzy, którzy nie maja doświadczenia z załatwianiu spraw formalnych związanych z budowa domu, nieraz wykazują się brakiem cierpliwości i zrozumienia konieczności długiego czasu oczekiwania na szereg uzgodnień i decyzji administracyjnych, wynikających z przepisów prawa budowlanego. Niejednokrotnie okres ten wydłuża się ze względu na przerwy w pracy (urlopy, choroby, święta) urzędników.
ARCHIPELAG: Który projekt w ofercie ARCHIPELAGU podoba się pani najbardziej?
IWONA DAWID: Najbardziej podoba mi się cała kolekcja „Classic”, zarówno w zakresie budynków parterowych, jak też z użytkowym poddaszem. Ciekawie zwizualizowane projekty w ujęciu „przestrzennym” przyciągają uwagę zwłaszcza bardziej wymagających i „wyrobionych” klientów, oczekujących prostoty, funkcjonalności wnętrza ale też eleganckiej i gustownie zaprojektowanej bryły budynku z ciekawą – nowoczesną elewacją. Dla mnie jednym z bardziej interesujących projektów, wpisujących się nie tylko w bardzo duże działki, jest projekt Margaret lub LiV 3, Flori III G1 itp. Mają bardzo funkcjonalnie zaprojektowane wnętrza, a przy tym bardzo ładnie prezentują się na zewnątrz. Wymagają jednak przynajmniej średniej wielkości działki, bo wtedy – przy właściwym usytuowaniu i zagospodarowaniu otoczenia, prezentują się najbardziej okazale.
ARCHIPELAG: Czy jest coś, na co chciałaby pani zwrócić szczególna uwagę, zasugerować wprowadzenie ulepszeń?
IWONA DAWID: Na pewno dobrą drogą było by projektowanie na szersza skalę nowocześnie wystylizowanych projektów typu Economic, na które jest teraz większe niż kiedyś zapotrzebowanie rynkowe. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się obecnie na naszym terenie domy drogie, o skomplikowanej bryle dachowej. Poszukiwane są także domy parterowe z prostym, tanim dachem, zwłaszcza na wąskie działki o szerokości nie przekraczającej 24-25 m. Mogłyby mieć kalenicę (w rzucie zbliżoną do litery „L”). Moi Klienci często pytają o takie parterówki. Pożądane są też projekty z większą powierzchnią pomocniczą-gospodarczą (w tym garderoby) i większą przestrzenią w wiatrołapie. Również przydało by się w ofercie więcej projektów niewielkich domów dwurodzinnych (dwupokoleniowych) lub chociażby z tzw. „senioratką”, czyli niewielką, ale kompletną, niezależną powierzchnią mieszkalną dla 1-2 starszych osób w rodzinie, w typie projektu „Raul”.
ARCHIPELAG: Korzystają Państwo z naszych porad budowlanych w portalu?
IWONA DAWID: Staram się przeglądać jak najczęściej stronę ARCHIPELAGU, korzystając zarówno ze specjalistycznej wiedzy, jak również, analizując wypowiedzi forumowiczów. Uważam, że tego rodzaju wiedzy nigdy nie za wiele i warto wyciągnąć z niej stosowne wnioski.
ARCHIPELAG: Jakie projekty są najchętniej wybierane w Państwa regionie? Czy kryzys ostatnich lat jest widoczny?
IWONA DAWID: Dość wyraźna dekoniunktura ostatnich 2-3 lat odcisnęła oczywiście swoje piętno także w budownictwie jednorodzinnym. Przełożyło się to bezpośrednio nie tylko na spadek sprzedaży projektów gotowych, ale też na zmianę profilu najczęściej kupowanych projektów domów. Na terenie naszego województwa obecnie zdecydowanie przeważają klienci zainteresowani małymi i średnimi domami tzn. o powierzchni w granicach 110-150 m2 powierzchni użytkowej, z prostymi dachami i chociaż dyskretnymi akcentami architektonicznymi na elewacji wejściowej. Ostatnio coraz więcej klientów pyta o domy parterowe, choć nie zawsze mają odpowiednie dla nich działki. Raczej rzadko (jak dotąd) nasi klienci pytają o domy o nowoczesnej kubistycznej formie, zbyt awangardowo prezentujące się na tle otaczającej tradycyjnej zabudowy z dachami spadzistymi. Także narzucone inwestorom warunki urbanistyczne w planach miejscowych, czy też opiniach urbanistów rzadko dopuszczają ten rodzaj zabudowy jednorodzinnej.
ARCHIPELAG: Warto, pani zdaniem, promować budownictwo energooszczędne?
IWONA DAWID: Z uwagi na coraz bardziej popularyzowaną w mediach ideę energooszczędności w budownictwie jednorodzinnym, zauważamy też u nas w biurze większe zainteresowanie tym tematem u naszych klientów. Naszym inwestorom coraz częściej zależy na dobrze zaprojektowanym energooszczędnym budynku, ale raczej niezbyt są przygotowani finansowo na budowę swojego domu wg. wysokiego standardu NF40 (EUco < 40 kWh/rok). W miarę swoich możliwości realizują jednak poszczególne rozwiązania projektowe, służące osiągnięciu stosunkowo korzystnych efektów energooszczędnych w budynkach. Nie jest nam jednak łatwo przekonać klienta do „ascetycznych” form architektonicznych najbardziej energooszczędnie zaprojektowanych budynków jednorodzinnych. Potrzeba na to jeszcze niewątpliwie trochę czasu i upowszechnienia idei takiej architektury jako najbardziej ekonomicznej w eksploatacji. Z pewnością jednak warto promować budownictwo energooszczędne w naszym kraju, mimo niewielkiej, a raczej złudnej pomocy ze strony naszego państwa w tym zakresie. Kwestia dopłat do budynków energooszczędnych jest u nas podobnie jak w całym kraju dość marginalna i dotyczy raczej zamożnych klientów, których stać na poniesienie ponadstandardowych kosztów na początku inwestycji.
ARCHIPELAG: A budownictwo szkieletowe?
IWONA DAWID: W tej kwestii zainteresowanie naszych klientów bardzo powoli, ale jednak stopniowo wzrasta. Stosunkowo niewielka popularność tej technologii wykonania budynków wynika w dużym stopniu z braku wystarczającej ilości wyspecjalizowanych ekip wykonawczych na naszym terenie. Z kolei zdarzają się też tzw. pseudofachowcy w tej dziedzinie, którzy jeszcze bardziej wzbudzają nieufność potencjalnych klientów do tej niestandardowej, choć zdecydowanie energooszczędnej technologii.
ARCHIPELAG: Co się zmieniło w Państwa biurze od naszej ostatniej rozmowy w 2007 roku?
IWONA DAWID: Działamy dalej w stałym 3-osobowym składzie, choć czasami marzę o dodatkowym (stałym) stanowisku pracy dla konstruktora. Niestety niestabilna sytuacja ekonomiczna w budownictwie nie sprzyja podejmowaniu takich wiążących decyzji kadrowych. Mimo dekoniunktury na razie nie narzekamy na brak pracy, choćby dlatego ze klienci ciągle bardzo często oczekują wprowadzania indywidualnych zmian w projektach gotowych na etapie ich adaptacji. Satysfakcję zawodową mamy oczywiście za każdym razem, kiedy doprowadzamy temat danego Inwestora do szczęśliwego finału, czyli do Decyzji o pozwoleniu na budowę. Ten moment jest przecież bardzo ważny dla naszych klientów i radosne emocje z nim związane przenoszą się także na nas, choć nierzadko wcześniej trzeba było przejść przez żmudną ścieżkę urzędniczych formalności. Jak dotąd dumna jestem z tego, że działamy zawsze skutecznie i w możliwie najkrótszym czasie, dostosowując się do wymagań i oczekiwań naszych klientów.
ARCHIPELAG: Jak odpoczywają Państwo od codziennych obowiązków? Jakie są plany na najbliższe miesiące?
IWONA DAWID: Mimo że praca zajmuje nam bardzo dużo czasu, pozostałe wolne chwile staramy się spędzać aktywnie. Ja na przykład bardzo lubię wypady w góry lub wycieczki rowerowe. Ostatnio jestem pod dużym urokiem górskich atrakcji naszych zachodnich sąsiadów, a w szczególności Szwajcarii Saksońskiej. Zwiedzanie i podziwianie tych pięknych krajobrazów zdecydowanie przedkładam nad bezczynne wylegiwanie się na plaży w zatłoczonych nadmorskich kurortach w kraju, czy też za granicą. Kolejny więc urlop marzy mi się właśnie tam, choćby tylko na kilka dni.
FORUM
Biuro Usługowo-Handlowe
Pl. Matejki 34/2
65-056 Zielona Góra
tel.: (68) 325 70 81 (9.00-16.00)
607 480 571