Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Bloczki cokołowe ISOMUR® Plus
Opłaty za energię stanowią główną część kosztów użytkowania budynków i stale wzrastają wraz z ogólną tendencją wzrostu cen energii. Koszty ogrzewania budynków zależą nie tylko od cen, ale i od wielkości jej zużycia energii, a zużycie to może być odpowiednio niskie przy prawidłowym zaprojektowaniu i ociepleniu budynku.

Niestety, pomimo wykonania najlepszej izolacji termicznej, mamy do czynienia z występowaniem słabych miejsc w przegrodach budowlanych, tzw. "mostków cieplnych", gdzie ucieczka ciepła jest większa niż w pozostałej części przegrody dobrze zaizolowanej.
Jednym z takich miejsc, gdzie najczęściej występują mostki cieplne, jest połączenie ściany ze stropem nad piwnicą lub ściany z płytą przyziemia w budynku niepodpiwniczonym.
W zależności od typu budynku, do gruntu może uciekać od 3% (budynki wysokie) do 15 % (budynki parterowe) ciepła.

Bardzo skutecznym sposobem wyeliminowania mostka cieplnego w strefie przycokołowej budynku jest zastosowanie izolacyjnych bloczków cokołowych Isomur® Plus (λ=0,24 W/mK). Isomur® Plus zamyka przerwę w izolacji pomiędzy ścianą zewnętrzną, a stropem nad piwnicą lub płytą przyziemia. Bloczek jako element konstrukcyjny o dużej wytrzymałości na ściskanie (> 20 Mpa), pozwala na wznoszenie na nim ścian do czterech kondygnacji. Dzięki specjalnej mieszance betonu zbrojonego włóknem szklanym jest on tylko w nieznacznym stopniu nasiąkliwy, co eliminuje kapilarne podciąganie wody do wyżej położonych warstw muru.
Stosując Isomur Plus skutecznie ograniczamy straty ciepła, co ma ogromny wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania pomieszczeń. Oprócz tego zapobiegamy zjawisku "roszenia", czyli wykraplaniu się wody na wewnętrznych powierzchniach ścian zewnętrznych w strefie cokołowej budynku, a co za tym idzie ograniczamy ryzyko występowania zawilgocenia. To z kolei ograniczy ryzyko powstawania grzybów pleśniowych i wpłynie na zdrowy klimat w pomieszczeniach.


ISOMUR® Plus jest cokołowym pustakiem izolacyjnym stosowanym w części cokołowej każdego budynku powodujący zamknięcie przerwy w izolacji pomiędzy ścianą zewnętrzną a stropem nad piwnicą lub płytą przyziemia. ISOMUR® Plus zbudowany jest z nośnego szkieletu z lekkiego betonu zbrojonego włóknem szklanym oraz izolacji ze styropianu. Dzięki oryginalnemu ukształtowaniu przestrzennemu rdzenia nośnego, może on przenosić znaczne naprężenia ściskające na ściany fundamentu obiektu.
Zastosowanie pustaków ISOMUR® Plus pozwala na budowanie obiektów nawet do czterech naziemnych kondygnacji. Jednocześnie uzyskuje się efekt dodatkowej izolacji przeciwwilgociowej. Osłona z twardego styropianu obniża efektywny współczynnik przewodzenia ciepła ( λpion=0,19W/mK, λpoziom=0,09W/mK ). W wyniku zastosowania pustaków ISOMUR® Plus ogranicza się występowanie mostków cieplnych w tej części muru, a jednocześnie chroni się przed zawilgoceniem jego wyższej warstwy. Skuteczność ISOMUR®u Plus określa się na poziomie ok. 70% rozwiązania teoretycznego połączenia bezmostkowego. Należy przy tym dodać, że stosując ISOMUR® Plus można zrezygnować z prowadzenia izolacji cieplnej ściany fundamentowej głęboko w dół do poziomu fundamentów, której skuteczność ocenia się na poziomie ok. 26% rozwiązania teoretycznego. Ponadto stosując ISOMUR® Plus można skorzystać z dokładnej metody obliczania zapotrzebowania obiektu na energię cieplną, a zatem oszczędzić kolejne 5 lub nawet 10% wyliczonej wielkości zapotrzebowania energetycznego obiektu. Ma to istotne znaczenie powodujące określenie klasy energetycznej obiektu w świetle nowej dyrektywy energetycznej.

ISOMUR® Plus efektywnie rozwiązuje problem eliminacji mostków
cieplnych w części cokołowej, dzięki swoim charakterystycznym
właściwościom:
- elementy są nienasiąkliwe, a zatem nie występuje obniżenie
właściwości izolacyjnych pustaka
- charakteryzują się niskim współczynnikiem przewodności cieplnej,
przy jednoczesnym zachowaniu dużej wytrzymałości na ściskanie
- wbudowanie elementów jest proste i bezproblemowe
- wysoka jakość i dokładność wymiarowa nie wymaga stosowania
szczególnych zabiegów na etapie murowania

Stosując ISOMUR® Plus uzyskujemy:
- zdrowy mikroklimat w pomieszczeniu
- ograniczenie powstawania zarodników grzybów pleśniowych
powstających pod wpływem zawilgocenia
- podniesienie poziomu temperatury na wewnętrznych powierzchniach
ścian zewnętrznych w części cokołowej i narożach pomieszczeń
- minimalne starty ciepła, mające ogromny wpływ na obniżenie
kosztów ogrzewania pomieszczeń.
Dlatego warto sobie postawić kilka ważnych pytań!
Czy warto ?
■ stosować coraz grubsze warstwy ocieplenia, pozostawiając
jednocześnie swobodne ujście energii przez mostki cieplne?
■ ponosić ryzyko utraty zdrowia przyszłych mieszkańców związane z
rozwojem grzybów pleśniowych dla oszczędności na materiałach
budowlanych w początkowym etapie wznoszenia budynku ?
■ narażać się na wysokie koszty "odgrzybiania" budynku w
przyszłości?
(źródło: Stahlton)