Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Dom pasywny Xella – w trosce o energię
Wśród wielu zrealizowanych projektów w Europie, wzorcowym przykładem domu pasywnego jest dom wybudowany z YTONGa na przełomie 2004/2005 roku w Legionowie. Inwestorzy, decydując o wyborze materiału na budowę ścian, zadbali, aby dom charakteryzował się wysoką izolacyjnością cieplną.
„Ciepłe, szczelne zewnętrzne ściany są pierwszym ogniwem łańcucha technologicznego w budynkach energooszczędnych i pasywnych. Podstawą koncepcji domu pasywnego jest oszczędność energii cieplnej, którą bardzo łatwo można realizować przez dobrze dobrany materiał konstrukcyjny oraz doskonale zaizolowane ściany zewnętrzne budynku”, - mówi Robert Janiak, Product Manager w Xelli. „Współczynnik przenikania ciepła U dla takiej ściany powinien być mniejszy od 0,15 W/(m2·K). Taki współczynnik można z łatwością osiągnąć stosując produkty firmy Xella, np. bloczki z betonu komórkowego YTONG” – dodaje Robert Janiak.
Najcieplejszym rozwiązaniem ściany jednowarstwowej z wykorzystaniem bloczków YTONG jest ściana wykonana z bloczków odmiany PP1,5/0,35 o grubości 40,0 cm, która osiąga bardzo niską wartość współczynnika przenikania ciepła U = 0,23 W/(m2·K). Jednak taka wartość jest dla budownictwa pasywnego niewystarczająca. Współczynnik U musi być jeszcze niższy.
W domu pasywnym w Legionowie niski współczynnik przenikania ciepła osiągnięto stosując ocieplenie bloczków YTONG grubą warstwą izolacji termicznej z wełny mineralnej:
- izolacja zewnętrzna z wełny mineralnej - 20 cm,
- ściana konstrukcyjna z bloczków YTONG PP2/0,4 - 24 cm,
- izolacja wewnętrzna z wełny mineralnej - 10 cm.
Tak wykonana ściana zewnętrzna o grubości 54 cm osiąga współczynnik U o
wartości 0,10 W/(m2·K).
W domu energooszczędnym, poza prawidłową izolacją ścian zewnętrznych, bardzo ważne jest także unikanie mostków termicznych, czyli miejsc, przez które ucieka z domu ciepło. Straty ciepła spowodowane mostkami termicznymi w legionowskim domu pasywnym ograniczono do minimum poprzez zastosowanie jednorodnego materiału budowlanego – YTONG. Ponadto ważne jest sumienne wykonawstwo, gdyż pozornie niewielkie błędy, które są do przyjęcia w budownictwie tradycyjnym, nie są do zaakceptowania w domu energooszczędnym. Stąd rekomendowane jest korzystanie z usług certyfikowanych wykonawców YTONG.
Drugi z materiałów ściennych firmy Xella, czyli blok wapienno-piaskowy SILKA, charakteryzuje się w porównaniu z bloczkami YTONG zdecydowanie większą gęstością objętościową. SILKĘ produkuje się w gęstościach od 1450 do 1800 kg/m3. Dzięki tak dużej gęstości jest ona materiałem o dobrej akumulacji ciepła. Raz nagrzana ściana z SILKI długo „trzyma” w sobie energię cieplną. Ściany wykonane z SILKI są doskonałym rozwiązaniem na wewnętrzne „akumulatory” ciepła. Magazynują energią pochodzącą z wpadających przez okna promieni słonecznych i wypromieniowują ciepło w nocy wspomagając w istotny sposób ogrzewanie bydynku.Firma Xella, pomaga indywidualnemu inwestorowi w budowie domu energooszczędnego, dzieląc się doświadczeniem, zdobytym w wielu krajach przy budowie domów eksperymentalnych, pasywnych, czy energooszczędnych Xella angażuje się we wszystkie etapy budowy – począwszy od projektowania, przez nadzór na budowie oraz wykonanie badań w wybudowanym już obiekcie. Energooszczędność dla Xelli to nie hasło, ale odpowiedź na wymogi nowoczesnego budownictwa.