Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Eksperci PURMO radzą

FAKTY I MITY NA TEMAT OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO
Ogrzewanie podłogowe ma bardzo dużo zalet, ale na inwestora czyha
wiele pułapek związanych z jego instalacją. Często rezygnuje się z
tej formy ogrzewania, ze względu na niewiedzę i nieprawdziwe opinie
krążące wśród laików. Specjaliści marki Purmo odpowiadają na
najczęściej pojawiające się wątpliwości.
MIT - Ogrzewanie podłogowe można instalować tylko w domkach
jednorodzinnych
Wodne ogrzewanie podłogowe wymaga odpowiedniego przygotowania wylewki i powinno być przewidziane już na etapie projektowania budynku. Rzeczywiście montaż wodnego ogrzewania podłogowego w przypadku mieszkania w bloku lub przy okazji drobnego remontu, jest utrudniony. Jednak zawsze istnieje możliwość wykorzystania elektrycznej maty podłogowej, która nie stawia przed inwestorem tak wysokich wymagań. Dzięki elektrycznym matom podłogowym, na przykład Purmo Eljet, ciepłą podłogę można mieć dosłownie wszędzie, nawet w mieszkaniu w bloku. System elektryczny nie wymaga zalewania obciążającym strop jastrychem, wystarczy więc niewielki remont. Cienką, trzymilimetrową matę grzewczą Eljet można umieścić bezpośrednio w kleju mocującym płytki podłogowe lub w wylewce tuż pod powierzchnią podłogi.
FAKT: Decyzję o instalacji wodnego ogrzewania podłogowego trzeba podjąć już na etapie planowania budowy
To prawda. Montaż wodnego ogrzewania podłogowego wymaga położenia odpowiednio grubej warstwy izolacyjnej pod całą powierzchnią podłogi oraz wylania grubszej wylewki, która podnosi poziom podłogi o co najmniej kilka centymetrów. Tak więc wybór sposobu ogrzewania musi nastąpić, kiedy budynek jest jeszcze w stanie surowym. Później prawidłowe wykonanie podłogówki może już okazać się niemożliwe. Należy też pamiętać, o planowanym wyższym poziomie podłogi i uwzględnić to przy projektowaniu wysokości pomieszczeń oraz rozmieszczaniu otworów drzwiowych, okien balkonowych, cokołów itp. Przypominam też, aby koniecznie informować projektanta instalacji grzewczej o wszelkich zmianach w projekcie domu, które mogą wpływać na izolacyjne właściwości budynku (np. zmiany wielkości okien, dodawanie okien w dachu, zmiana grubości izolacji ścian itp.). Zmiany te bezpośrednio wpływają na dobór urządzeń o odpowiednich mocach grzewczych, które projektant musi uwzględnić.

MIT: Podłogówka jest bardzo droga
Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego rzeczywiście kosztuje nieco więcej niż montaż instalacji zakładającej wykorzystanie jedynie grzejników. Jednak w dłuższym okresie użytkowania (a w takich kategoriach myślimy budując dom) podłogówka przynosi wymierne korzyści. W pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym komfort cieplny jest odczuwalny przy temperaturze o dwa stopnie niższej niż przy ogrzewaniu grzejnikowym. Jeśli zatem w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym będziemy utrzymywać temperaturę na poziomie 18°C, to odczujemy taki sam komfort, jak przy temperaturze 20°C uzyskanej w efekcie pracy grzejników ściennych. Ta różnica umożliwia spore oszczędności - około 6% redukcji kosztów ogrzewania przy 19°C i do 12% przy 18°C. Dodatkowe oszczędności zapewnia system sterowania temperaturą podłogi, który automatycznie reguluje wydajność cieplną grzejnika podłogowego, dostosowując jego pracę do zmian temperatury w pomieszczeniu. Podłogówka będzie także bardziej wydajną formą ogrzewania przy dużych otwartych przestrzeniach, salonach z dużymi oknami lub wysokim sufitem, antresolą lub klatką schodową, gdzie przy zastosowaniu wyłącznie tradycyjnych grzejników ciepłe powietrze szybko "ucieka do góry".
MIT: Na ogrzewanie podłogowe można kłaść tylko płytki
Podłogówkę najczęściej pokrywa się płytkami ceramicznymi, ze
względu na niski opór cieplny tego materiału. Terakotę stosuje się
zwykle do wykończenia podłóg w łazienkach, kuchniach i
przedpokojach - we wszystkich tych pomieszczeniach ogrzewanie
podłogowe sprawdza się znakomicie. Nie oznacza to jednak, że płytki
to jedyne dopuszczalne pokrycie na podłodze z ogrzewaniem
podłogowym. Bardzo wiele osób z niechęcią patrzy na pomysł
wyłożenia podłogi w salonie płytkami, wolałoby raczej bardziej
naturalne w dotyku drewno, ale nie chce rezygnować z ogrzewania
podłogowego.
Na szczęście nie musi, bo ogrzewanie podłogowe może równie dobrze
funkcjonować pod podłogą wyłożoną drewnem lub panelami. Należy
jednak zawczasu poinformować projektanta instalacji o materiale
wykończeniowym podłóg, aby uwzględnił to w projekcie. Jeśli
wykańczamy posadzkę drewnem, trzeba równomiernie rozłożyć elementy
grzewcze pod podłogą (bez tzw. stref brzegowych). W ten sposób
unikamy niekorzystnych dla materiału drewnianego różnic w
temperaturze podłogi. Ponadto wybieramy gatunki drewna o wysokim
współczynniku przewodzenia ciepła i niskim współczynniku skurczu.
Najlepiej stosować gotowe deski warstwowe. Jeśli decydujemy się na
drewno lite, to warstwa parkietu powinna być cienka. Do ułożenia
posadzki stosować należy kleje i lakiery przeznaczone do stosowania
na ogrzewaniu podłogowym.
FAKT: Zanim zainstaluje się ogrzewanie podłogowe, trzeba ustalić gdzie w przyszłości będą stały meble
Tak, chociaż dotyczy to przede wszystkim dużych, masywnych mebli oraz wyposażenia, które bezpośrednio zakrywa duże połacie podłogi. Chodzi o to, aby nie umieszczać rur grzewczych bezpośrednio pod dnem przedmiotów, które utrudniają rozprzestrzenianie się ciepła w pomieszczeniu. Zasada ta dotyczy przede wszystkim: szafek kuchennych, szaf wnękowych, wanny i brodzika w łazience. Na podłogówce zawsze lepiej ustawiać meble na nóżkach, ponieważ nie dotykają one bezpośrednio podłogi i umożliwiają cyrkulację ogrzanego powietrza.
(źródło: PURMO)