Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Ekspert radzi - Jak efektywnie korzystać z grzejników ?

Mimo pięknej i słonecznej pogody za oknem warto już teraz zastanowić się nad tym, w jaki sposób możemy ograniczyć koszty ogrzewania w naszym domu. Właściwe zamontowanie grzejników i wyposażenie ich w osprzęt umożliwiający regulację temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach, pozwoli nam cieszyć się ciepłem i niskimi rachunkami przez całą jesień i zimę.
W naszych domach odpowiednią temperaturę zapewniają nam grzejniki i coraz częściej stosowane ogrzewanie podłogowe. Aby zapewnić odpowiedni komfort cieplny pomieszczenia musimy pamiętać o kilku podstawowych sprawach. Przede wszystkim wielkość grzejnika musi być odpowiednio dobrana do strat ciepła danego pomieszczenia. Musimy pamiętać o tym aby zamontować grzejnik tak, by umożliwić mu właściwą pracę. Chodzi tu o właściwy wybór miejsca montażu ( najlepiej przy ścianie zewnętrznej pod oknem ) i o zapewnienie określonych wolnych przestrzeni do swobodnego oddawania ciepła. Ale nawet najlepiej dobrany i zamontowany grzejnik sam z siebie nie zapewni nam optymalnego ogrzewania bez odpowiedniego wyposażenia w elementy regulacji temperatury. W nowoczesnych grzejnikach płytowych możliwe jest regulowanie temperatury w pomieszczeniu za pomocą wbudowanej wkładki zaworowej, na której montuje się głowicę termostatyczną. Pozwala ona racjonalnie zarządzać ilością ciepła oddawanego przez grzejnik do pomieszczenia, wykorzystując chociażby chwilowe zyski ciepła od nasłonecznienia, co wpływa na zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do podgrzania wody w instalacji.
Nowoczesne grzejniki płytowe cechuje optymalna bezwładność cieplna co oznacza, że bardzo szybko reagują na polecenia z urządzeń sterujących. Dzięki temu grzejnik stygnie, gdy temperatura w pomieszczeniu jest zbyt wysoka i nagrzewa się, gdy temperatura spada, w bardzo krótkim. Dzięki płynnemu działaniu wkładki zaworowej lub zaworu termostatycznego sterowanego głowicą termostatyczną, grzejnik pracuje w określonym zakresie mocy. Gdy temperatura w pomieszczeniu przekroczy ustaloną przez nas wielkość np. 20 stopni Celsjusza, ilość wody przepływającej przez instalację ulega zmniejszeniu, a gdy temperatura otoczenia spadnie poniżej ustalonej wartości, zestaw regulacyjny dopuszcza do grzejnika więcej wody, zapewniając intensywniejsze oddawanie ciepła.
Jak oszczędzać ciepło na co dzień
Nowoczesne termostaty umożliwiają bardzo dokładne regulowanie
temperatury i powinniśmy korzystać z nich na co dzień. Dla naszego
organizmu bardzo korzystna jest nieco niższa temperatura w nocy (o
ok. 2 - 3 stopnie Celsjusza od tej, która jest nastawiana w ciągu
dnia ). Z kolei w ciągu dnia także możemy zmniejszyć temperaturę w
pomieszczeniu wtedy, gdy jesteśmy w pracy. Dzięki temu wydatki na
ogrzewanie będą zdecydowanie mniejsze. Nie zapominajmy też o
odpowiednim ustawieniu termostatu w czasie kilkudniowej
nieobecności czy długiego zimowego wyjazdu. Ogrzewanie pustego domu
do takiej temperatury jak w przypadku przebywania w nim mieszkańców
nie ma wtedy żadnego sensu. Podczas dłuższych nieobecności należy
ustawić termostat na niższą wartość temperatury. Dzięki
odpowiedniej automatyce sterującej pracą kotła, cała instalacja
może wtedy działać na minimalnym poziomie jako ogrzewanie dyżurne i
, co bardzo ważne, nie powodując zamarznięcia grzejników. Kiedy np.
w skutek nagłego ochłodzenia, temperatura w pomieszczeniu spadnie
poniżej 7 stopni Celsjusza, ogrzewanie samoczynnie się włączy.
Roman Strzelczyk, PURMO Rettig Heating Sp. z o.o.