Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Energooszczędne budownictwo - cz. 1

Kryzys paliwowy, na początku lat 70. XX w. uświadomił światu, że zasoby energii ze źródeł konwencjonalnych nie są niewyczerpane. Kurczą się złoża wciąż najpopularniejszego węgla, a zasoby ropy i gazu ziemnego są jeszcze mniejsze. Ze względów ekologicznych i ekonomicznych wdrażane są mechanizmy sprzyjające rozwojowi odnawialnych źródeł energii. Jesteśmy w okresie przemian, które powoli będą eliminować "brudne" technologie jej produkcji. Dotyczy to również właścicieli domów jednorodzinnych i mieszkań.
Ceny paliw idą w górę

Świat szuka rozwiązań. Tworzone są prawne mechanizmy wspierające ochronę klimatu. Znamy nowe źródła energii, np. wodór, jednak wciąż nie ma możliwości ich szybkiego i powszechnego wykorzystania. Prawdziwe oszczędności odkryto za to w "szóstym paliwie" - czyli ograniczaniu energochłonności budynków. Koszty ogrzewania zależą przecież przede wszystkim od ilości ciepła, które uda nam się zatrzymać wewnątrz pomieszczeń. Warto przyjrzeć się tabeli 1, w której zestawiono koszty ogrzewania budynku w zależności od roku jego budowy, a więc w zależności od stale poprawianej izolacyjności przegród.

Budynek energooszczędny?
Dla wielu ludzi budynkiem energooszczędnym jest obiekt wykonany w technologii tradycyjnej z cegły pełnej o grubości 38 cm (1 i 1/2 cegły). Okna? Koniecznie szczelne. Zdarza się też, że dom ocieplony jest izolacją o grubości 5 cm. Inwestorzy są zadowoleni z takiej termomodernizacji, tymczasem ich budynki zużywają niewielką ilość energii przede wszystkim "dzięki" wadliwie działającej wentylacji (zamiast dobrej izolacyjności cieplnej). To skutkuje złym klimatem wnętrza i rozwojem ognisk chorobotwórczych.Aktualne standardy dla nowych budynków, określone w prawie budowlanym, sprzyjają rozwojowi budownictwa energooszczędnego. Praktyka projektowa pokazuje jednak, że zazwyczaj przyjmowane są rozwiązania odpowiadające minimalnym wymaganiom prawnym. A to nie pozwala osiągać wyższych standardów w zakresie energochłonności!
Aktualnie wznoszone budynki zaliczyć można raczej do energochłonnych (tak nazywane są budynki o energochłonności EA w przedziale od 360 do 100 kWh/m2*rok). Najczęściej ich energochłonność mieści się w przedziale od 120 do 150 kWh/m2*rok, co oznacza, że koszty ogrzewania wahają się od 1,6 zł/m2*m-c do 2,2 zł/m2*m-c. W porównaniu z budynkami z lat 70., 80., czy 90. to znacząca poprawa, jednak mogłoby być jeszcze lepiej. Budynki naprawdę energooszczędne mają powierzchniowy wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA poniżej 100 kWh/m2*rok.
Warto przy tej okazji przypomnieć, że o energooszczędności budynku decyduje jednocześnie kilka czynników: rozwiązania architektoniczne, technologia wznoszenia, izolacyjność termiczna przegród oraz jakość wykonawstwa.

Budownictwo energooszczędne
Jak świadomie wybrać nieruchomość?

Dzięki temu każdy będzie mógł ocenić ofertę i podjąć świadomy wybór, mając informacje pozwalające w prosty sposób oszacować koszty eksploatacji budynku. Certyfikacja budynków stworzy rynkowe podstawy dla rozwoju energooszczędnego budownictwa.
Tekst i zdjęcie: Rockwool