Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Ile budynków gospodarczych można postawić
Posiadam działkę o powierzchni 453 mkw. na której stoi dom. Czy mogę na niej wybudować budynek gospodarczy (w tym garaż) o powierzchni 25 mkw.? Moja wątpliwość bierze się w związku z przepisem który mówi że na każde 500 mkw. działki mogą przypadać nie więcej niż dwa takie obiekty. Czy oznacza to że na każde 250 mkw. może przypadać 1 taki obiekt?
Radzi mec. Jakub Radłowski Kancelaria Optimas:
Zapewne ma pan ma myśli przepis art. 29 ust. 1 pkt 2 prawa budowlanego który mówi: "Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa: [...] 2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 mkw. przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 mkw. powierzchni działki".
Pytanie dotyczy zapewne wymogu uzyskania pozwolenia na budowę. Otóż przepis ten zawiera katalog obiektów których budowę można prowadzić na podstawie zgłoszenia. Literalne brzmienie mogłoby sugerować iż świadomie wprowadzono wymóg minimalnego 500-metrowego areału działki na której można zbudować dwa obiekty budowlane o określonych parametrach na podstawie zgłoszeń. A zatem właściciel działki o pow. 499 mkw. nie mógłby w ogóle skorzystać z takiej możliwości. Moim zdaniem odpowiedź na pierwsze pana pytanie powinna być twierdząca. Inaczej mówiąc: 47 mkw. "brakującej" powierzchni działki (która ma jedynie 453 mkw.) nie powinno stanowić przeszkody w wybudowaniu jednego parterowego wolno stojącego budynku gospodarczego.
Podstawą do sformułowania takiego wniosku jest brzmienie cytowanego przepisu prawa budowlanego sprzed nowelizacji z 28 lipca 2005 który stanowił że pozwolenia na budowę nie wymagały "... wolno stojące budynki gospodarcze wiaty i altany o powierzchni zabudowy do 10 metrów kwadratowych przy czym łączna liczba tych obiektów nie mogła przekraczać jednego na każde 500 metrów kwadratowych powierzchni działki a powierzchnia działki nie mogła być mniejsza niż 500 metrów kwadratowych".
W aktualnie obowiązującym zmienionym brzmieniu warunki dopuszczalności budowy wyłącznie na podstawie zgłoszenia zostały zliberalizowane w zakresie powierzchni budynków gospodarczych i ich ilości a także - co najistotniejsze - zostało usunięte ostatnie zdanie przewidujące wymóg minimalnego areału działki.
Nawet przy korzystnej dla pana interpretacji należy jednak dokonać zgłoszenia zamiaru prowadzenia robót budowlanych do których można przystąpić jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie - w drodze decyzji - sprzeciwu. Organ wnosi sprzeciw w każdym przypadku jeżeli inwestycja wymaga pozwolenia na budowę. W tej sytuacji jeśli w ww. terminie nie otrzyma pan decyzji będzie to oznaczać iż może pan przystąpić do rozpoczęcia budowy.
(Podstawy prawne: art. 29 ust. 1 pkt 2 i art. 30 ust. 5 oraz ust. 6 pkt 1 prawa budowlanego)
gb "Rzeczpospolita" z dnia 14 listopada 2005 r. dodatek "Nieruchomości"