Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Kłopotliwy punkt rosy

Koszt wykonania ścian to ok. 10% całkowitych kosztów budowy domu. Warto jednak pamiętać że koszt ogrzewania w dużej mierze zależy od doboru materiałów na ściany.
Roczne zużycie energii na ogrzewanie domu o powierzchni ok. 150 mkw. czyli wielkości ?Stanisława? zbudowanego w technologii ściany dwuwarstwowej sięga 7000 zł. Dla porównania dom o tej samej powierzchni wykonany w systemie Ytong będzie optymalnie ogrzany przy zużyciu zaledwie 60 kWh/mkw. a więc za ponad trzykrotnie niższą cenę - 2500 złotych.
W Polsce obserwujemy tendencję do budowania coraz bardziej energooszczędnych budynków. Przez ostatnie 20 lat trzykrotnie zmieniała się polska norma budowlana określająca maksymalne współczynniki przenikania ciepła dla przegród budpwlanych. Każda następna norma wprowadzała coraz ostrzejsze wymogi dotyczące izolacyjności ścian stropów i dachów.
Coraz cieplej
Maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła obniżono po raz ostatni w 1998 r. do 0 30 W/mkw. K. Przepis ten dotyczy jednak tylko ścian zewnętrznych w budowie warstwowej czyli z izolacją cieplną z wełny szklanej czy styropianu. Jeśli ściana jest jednowarstwowa czyli wykonana z jednego materiału to współczynnik ten nie powinien być większy niż 0 50 W/mkw. K.
Poza zaostrzającymi się normami cieplnymi ważną przyczyną tego że ludzie chcą budować energooszczędne domy jest dostęp do bardziej zaawansowanych technologicznie materiałów których parametry pozwalają na szybsze i dużo tańsze budowanie oraz większą dbałość o środowisko naturalne.
Oddychanie ścian
"Stanisław" powstaje z betonu komórkowego YTONG. Dobra wytrzymałość i izolacyjność termiczna bloczków umożliwiają murowanie ścian jednowarstwowych których nie trzeba dodatkowo ocieplać. Współczynnik przenikania ciepła dla odmiany bloczków Ytong PP1 5/0 35 o grubości 40 cm wynosi zaledwie 0 23 W/mkw.K. Jest to najniższa wartość dla tego typu materiałów konstrukcyjnych obecnych na polskim rynku. Ocieplanie muru z betonu komórkowego za pomocą styropianu nie jest polecane przez specjalistów. Bloczki charakteryzują się bardzo dobrą paraprzepuszczalnością czyli umożliwiają tzw. oddychanie ścian.
Jedną z głównych wad muru warstwowego z grubą powłoką styropianową może być nadmierne gromadzenie się wilgoci w budynkach co może powodować skraplanie się pary wodnej wewnątrz ścian czyli powstawanie tzw. punktu rosy.
Budynek zbudowany z bloczków Ytong nie wyziębia się szybko ponieważ największe znaczenie dla zachowania stabilności temperatury w pomieszczeniach ma pojemność cieplna ścian. Ściany te bardzo powoli oddają skumulowaną temperaturę gdyż wahania temperatury docierają do pomieszczeń z ponad 11-godzinnym opóźnieniem.
Szybciej znaczy taniej
Najtrudniejszą pracą murarską jest przygotowanie i nanoszenie zaprawy murarskiej. W przypadku zastosowania bloczków Ytong prace te są łatwe. Bloczki są profilowane na pióro i wpust oraz wykonane z dużą dokładnością co pozwala na redukcję grubości spoiny do 1 mm przy wznoszeniu ścian. To znacznie oszczędza materiał.
Do wykonania 1 m kw. muru trzeba ok. 5 kg suchej zaprawy a ponieważ bloki z betonu komórkowego Ytong są lekkie i łatwe w obróbce wybudowanie 1 m kw. ściany zajmuje tylko godzinę. Dlatego za mniej więcej 2 tygodnie "Stanisław" będzie miał wylewany strop.
Dla porówniania budując dom z innych materiałów trzeba zastosować spoinę grubości 12-15 mm a ułożenie 1 m kw. muru zajmuje ok. 3 godzin.
"Rzeczpospolita" z dn. 12.05.03 Krzysztof Śmielak Tomasz Rybarczyk Ytong