Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Murowany czy drewniany?

Większość inwestorów marzy o domu solidnym budowanym dla kilku pokoleń tradycyjną metodą żmudnego wznoszenia ścian z cegły ceramicznej kładzionej na cementowej zaprawie. Dom taki wymaga solidnych fundamentów dodatkowego ocieplenia otynkowania a wreszcie położenia ciężkiego ceramicznego dachu. Technologię taką wybierają na ogół inwestorzy którzy budują dom tzw. sposobem gospodarczym wykorzystujący materiał pochodzący z niewielkich lokalnych cegielni.
Również ci którzy uważają że rozkładając budowę na wiele etapów budując długo bez pośpiechu zaoszczędzą sporo pieniędzy. Tymczasem eksperci budowlani szacują że dom tradycyjny jest ok. 10 do 15 proc. droższy i to z kilku powodów. Porównując powierzchnie ścian domu ceglanego i drewnianego przekonamy się że przy spełnieniu obowiązujących norm cieplnych ściany domu drewnianego są o ok. 15 proc. węższe niż domu z cegły. Uzyskujemy więc od razu większą powierzchnię mieszkalną. Wiadomo też że materiały potrzebne do budowy 150-metrowego domu tradycyjnego ważą ok. 500 ton a domu wznoszonego w technologii szkieletu drewnianego - 25 ton. Oszczędzamy więc na kosztach transportu tych materiałów. Trzeba też policzyć czas budowy.
Dom z cegły powinien być - zanim wprowadzi się do niego rodzina - sezonowany przynajmniej przez 1 5 roku ponieważ dopiero po takim czasie wyparuje z niego zgromadzona w murach woda użyta podczas budowy do przygotowania m.in. zaprawy cementowej. Ocieplając dom z cegły dostępnymi na rynku materiałami blokujemy proces wysychania muru i przedłużamy go o wiele miesięcy. Dom drewniany szkieletowy lub wzniesiony z bali możemy tymczasem zbudować w ciągu kilku miesięcy.
Dom z cegły ma oczywiście swoje zalety. Jeśli jest budowany fachowo i z dobrych materiałów jest solidny i trwały a więc ma szanse przetrwać kilka pokoleń. Ale czy przy obecnej społecznej mobilności możemy być pewni że nasze dzieci zostaną z nami na zawsze i zechcą zamieszkać w naszym domu ze swoimi dziećmi? Doświadczenie wielu rodzin uczy że niekoniecznie.
Dom drewniany: szybkie budowanie
Dom budowany w lekkim szkielecie drewnianym jest montowany na placu budowy w ciągu trzech czterech miesięcy. Do tej kategorii można też zaliczyć domy prefabrykowane których ściany stropy i dach są wytwarzane w fabryce.
Na rynku jest bardzo dużo firm budujących domy w tej technologii która uważana jest za bardzo przyjazną nie tylko dla mieszkańców ale i dla środowiska naturalnego. Są to m.in. Celbud z Celestynowa Domy i Domki ze Słomczyna a także zakopiańska firma Chileccy. Firma Kronopol z Żar z powodzeniem wprowadza na rynek udoskonaloną technologię szkieletu drewnianego konstruując go z mocnego drewna klejonego.
Domy szkieletowe bardzo popularne w USA i Kanadzie zadomowiły się już w Polsce od wielu lat. Krótki czas budowy powoduje co prawda konieczność szybkiego zgromadzenia całej kwoty potrzebnej do opłacenia budowy ale ułatwia inwestorowi planowanie sprzedaży poprzedniego mieszkania. Może on na przykład umówić się z kupującym że ten wypłaci mu całą należność za mieszkanie i poczeka trzy miesiące na jego przeprowadzkę do nowego domu.
Domy z paczki
Równie szybko można wybudować dom z elementów prefabrykowanych powstających w fabryce które przyjeżdżają w paczkach na przygotowany wcześniej plac budowy. Domy takie buduje na przykład firma Wolf System z Siemianowic Śląskich która montuje budynki o konstrukcji ryglowo-szkieletowej z pełnego drewna.
W fabryce przygotowuje się ściany domu w taki sposób aby łatwo było przeprowadzić przez nie konieczne instalacje dach przyjeżdża do inwestora już pokryty zamówioną dachówką. Okna i drzwi montuje się także w zakładzie produkcyjnym. Taki dom może być ukończony nawet w ciągu miesiąca.
Ofertę drewnianych domów prefabrykowanych ma także m.in. firma Danmar z Szymbarka która buduje też domy z bali i w klasycznej technologii szkieletowej.
Na rynku jest kilka firm które budują domy w szkielecie stalowym. Od kilku lat krakowskie przedsiębiorstwo Buma System oferuje domy jedno- i wielorodzinne wznoszone z keramzytowych modułów przestrzennych w systemie Buma Free-Dom. Domy jednorodzinne buduje w całym kraju rodzina Centrostali a także firma Amtech z Rzeszowa. Poszczególne części szkieletu skręcane są na placu budowy zwykłymi elektronarzędziami przez niewielką ekipę. Przy takim sposobie budowania nie jest potrzebny ciężki sprzęt budowlany co oszczędza czas i pieniądze inwestora.
Każdy kto decyduje się na budowę musi pamiętać że koszty postawienia domu liczone są zwykle przez wykonawcę do stanu surowego zamkniętego. Do proponowanej przez niego ceny trzeba więc doliczyć przede wszystkim koszty ziemi i wykończenia pod klucz co zwykle oznacza dołożenie do każdego metra kwadratowego domu ok. 400 zł. Można jednak te wydatki rozłożyć w czasie.
Ewa Zychowicz "Rzeczpospolita" z dn. 4 kwietnia 2005 r.