Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Ocieplenie podłogi na gruncie
Szacuje się, żę około 10% wszystkich strat ciepła w domach wynika z przenikania ciepła z budynków do podłoża gruntowego. Warto zadbać o to, aby jak najwięcej ciepła zostało we wnętrzach domu i wykorzystać je do ogrzania pomieszczeń, nie płacąc za ciepło, które nie jest wykorzystane.

Grunt pod budynkiem, stanowiąc ogromną masę, zachowuje się jak
wielki "piec kaflowy". Pobiera ciepło z ogrzewanych zimą
pomieszczeń parteru, magazynuje je i oddaje w lecie, kiedy jest nam
niepotrzebne. W artykule tym przedstawimy jak zminimalizować straty
ciepła tą drogą, zapobiec opisanemu zjawisku i poprawić
energooszczędność całego budynku.
Rodzaj i grubość ocieplenia zastosowanego w podłodze na gruncie oraz staranność i dokładność jej wykonania - to czynniki które wyznaczają wielkość strat ciepła tą drogą. Im większa grubość ocieplenia, tym więcej ciepła może zatrzymać podłoga we wnętrzu domu. Najczęściej realizuje się dwa podstawowe rozwiązania podłóg na gruncie: podłogi na podkładzie betonowym lub podłogi na legarach.
Podłogi na podkładzie betonowym.
Prawidłowy układ warstw podłogi według energooszczędnego Standardu
Rockwool powinien wyglądać następująco (patrząc od spodu
podłogi):
* grunt rodzimy,
* zagęszczona podsypka z gruntu piaszczystego o grubości min.
15cm,
* chudy beton z izolacją wodoszczelną wg potrzeb,
* ocieplenie z płyt STROPROCK gr. min. 10cm, układane
jednowarstwowo na mijankę,
* podkład betonowy o grubości 4cm, układany bezpośrednio na płytach
STROPROCK albo na folii z zakładami (wg potrzeb).

Stosowanie folii uzależnione jest od konsystencji wylewanego podkładu betonowego i warunków wykonania podłogi.
Podłoga na legarach.
Planując wykonanie w domu podłogi z desek na legarach, jako ocieplenie między legarami stosujemy płyty z wełny mineralnej SUPERROCK lub ROCKMIN o łącznej grubości min. 10cm. W podłodze na legarach ważna jest stała wentylacja desek podłogi od spodu - w tym celu należy między nimi a warstwą ocieplenia obowiązkowo zachować szczelinę o gr. min. 1cm, co zapewnia trwałość drewnianej podłogi. Należy pamiętać o montażu między deskami a legarami podkładek akustycznych, aby po ułożeniu desek ograniczyć materiałowe przenoszenie dźwięków.
Najczęściej stosowanym rozwiązaniem podłogi na legarach jest ułożenie legarów jednokierunkowo w jednym poziomie z wypełnieniem przestrzeni między nimi wełną mineralną. Drewniane legary mają kilkakrotnie niższą izolacyjność termiczną od wełny mineralnej. Są to mostki termiczne, przez które ciepło kilkakrotnie szybciej przedostaje się do gruntu. Zalecamy więc stosowanie podłóg na podwójnych legarach ułożonych krzyżowo. W związku z tym ocieplenie układamy na mijankę dwuwarstwowo między dwie warstwy legarów, z zachowaniem szczeliny gr. 1cm pod deskami. Dzięki temu minimalizujemy ilość mostków termicznych i polepszamy energooszczędność podłogi na gruncie.
Standard Rockwool dla podłogi na gruncie:
produkt STROPROCK o grubości 10cm
(źródło: Rockwool)