Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Od gładzenia do malowania

Malowanie pomieszczeń jest jednym z ostatnich etapów wykończenia lub renowacji wnętrza. Właściwy dobór kolorystyki wysoka jakość farby oraz dobrze wykonane malowanie przez doświadczonych niezbyt drogich fachowców daje wspaniały końcowy efekt naszej inwestycji czy remontu komfort i wielką satysfakcję z użytkowania naszego mieszkania.

Aby końcowy efekt odświeżonej i odmalowanej ściany był naprawdę zadowalający zabiegiem równie ważnym jeśli nie ważniejszym jest właściwe przygotowanie ściany do malowania. Współczesne coraz wyższe standardy estetyki wnętrz wymagają coraz lepszych materiałów i technik wykończeniowych. Szczególnie cenione są naturalne modyfikowane spoiwa gipsowe o wysokiej jakości wydajności estetyce a zarazem oszczędne i ekonomiczne. Są one na tyle funkcjonalne że mogą służyć nie tylko jako środki przygotowujące ścianę do malowania. Ściana wykończona w ten sposób jest na tyle estetyczna że jej malowanie może okazać się zbyteczne.

Gładzie z Nowej Doliny

Wyroby gipsowe produkowane z czystego ekologicznie naturalnego kamienia gipsowego są nowoczesnymi materiałami dla współczesnego budownictwa na miarę naszych nowych oczekiwań i czasów. Do naturalnych szybko sprawnych modyfikowanych spoiw gipsowych produkowanych przez NOWĄ DOLINĘ NIDY należą:

  • gładź gipsowa Nowa Formuła
  • gładź gipsowa biała Dolonez
  • Gips Szpachlowy G
  • Gips Szpachlowy (uniwersalny)
  • uniwersalna masy szpachlowa Eko-Mas.

Są to najlepsze materiały do wykończeń przeznaczone na podłoża mineralne cementowo-wapienne cementowe do wykonywania na ścianach betonowych i podłożach z gładzi gipsowych. Gładzie gipsowe wyprodukowane są z drobno zmielonego gipsu wyprażonego z naturalnego czystego ekologicznie kamienia gipsowego oraz wypełniaczy mineralnych i dodatków modyfikujących. Przeznaczone są do ostatecznego wykańczania wnętrz pomieszczeń mieszkalnych i biurowych przed malowaniem i tapetowaniem. Spoiwa gipsowe są doskonałym materiałem do renowacji zarówno starych jak i nowych tynków cementowo-wapiennych. Rewelacyjne efekty jakościowe uzyskuje się przy wykonywaniu gładzi gipsowych na różnych podłożach (oprócz podłoży drewnianych metalowych i z tworzyw sztucznych).

Jak przygotować ścianę

Teraz kilka praktycznych rad wykonawczych w zakresie przygotowania podłoży przed malowaniem. W każdym przypadku będzie to uzależnione od rodzaju i stanu podłoża. Podłoża nowe gipsowe. Podłoża nowe prawidłowo i dokładnie wykonane z gipsu tynkarskiego GTM z wykonaną gładzią gipsową lub naklejoną płytą gipsowo-kartonową nie wymagają przed malowaniem żadnej dodatkowej pracy poza zagruntowaniem (oczywiście po całkowitym wyschnięciu). Gruntowanie najlepiej wykonać emulsją gruntującą Euro-Grunt. Natomiast jeżeli zdarzyły się niedoróbki na powierzchni poprzednich fachowców należy je usunąć przy pomocy zaprawy wykonanej z jednego wymienionych produktów:

  • Gipsu Szpachlowego G
  • gładzi gipsowej białej Dolonez
  • uniwersalnej masy szpachlowej Eko-Mas.

Po wyschnięciu naprawionych niedoróbek podłoże znów należy zagruntować. Eko-Mas jest gotowym produktem w plastikowym wiaderku do bezpośredniego wykonania gładzi lub renowacji podłoża. Z pozostałych wyrobów należy wykonać zaprawę mieszając w odpowiedniej proporcji suche spoiwo z wodą i staranie nanosząc pacą na powierzchnię przygotowywaną do malowania.

Podłoża nowe tradycyjne. W przypadku podłoży nowych z tynkiem cementowo-wapiennym lub betonowym całą powierzchnię najlepiej przeszpachlować zaprawą z gipsu szpachlowego Nowa Formuła. Jest to świetny naturalny produkt nadający się do uzupełniania nawet większych ubytków lub wykonywania gładzi na tradycyjnych podłożach. Zazwyczaj szpachlowanie należy wykonać dwuwarstwowo: pierwszy raz zgrubnie a drugi z dużą dokładnością. Ścianę szpachlujemy posługując się szeroką pacą a po wyschnięciu szlifując drobnoziarnistym papierem ściernym lub siateczką do szlifowania. Następnie powierzchnię ściany lub sufitu należy odpylić zagruntować i dopiero wówczas pomalować.

Podłoża stare. Podłoża stare poddawane renowacji są dużo więcej pracochłonne ponieważ najpierw musimy je staranie i rzetelnie ocenić czy są stabilne i nośne. Wszelkie odspojenia i złuszczenia należy zerwać zlokalizować szpary pęknięcia szczeliny i ubytki. Miejsca te staranie oczyścić. Jeżeli są tłuste plamy to również odtłuścić odkurzyć i koniecznie zagruntować preparatem Euro-Grunt a następnie uzupełnić przygotowaną zaprawą z Gipsu Szpachlowego (uniwersalnego) lub gipsu szpachlowego Nowa Formuła w zależności od głębokości ubytków. Przy większych pęknięciach czy szczelinach wskazane jest wciśnięcie w nakładaną zaprawę taśmy zbrojącej reperacyjnej która skutecznie zapobiega ponownym typowym pęknięciom.

Nanosimy gładź na ściany

Właściwe przygotowanie podłoża jest jedną z najważniejszych czynności przed wykonaniem gładzi dającą gwarancję dobrej jakości powierzchni i trwałości naniesionej gładzi. Przygotowanie masy jest bardzo proste bowiem polega na równomiernym wsypaniu określonej ilości gotowego suchego spoiwa do odmierzonej ilości wody w elastycznym wiaderku i po nawilżeniu na dokładnym wymieszaniu najlepiej sposobem mechanicznym (wiertarką z mieszadłem wolnoobrotowym) aż do uzyskania jednorodnej kremowej masy. Wykonywanie gładzi prowadzimy najpierw na suficie zaczynając od okna ciągnąc pacę stalową nierdzewną z nałożoną masą do siebie w kierunku wnętrza pomieszczenia. Na ścianach wykonujemy gładź zaczynając określoną szerokością od posadzki do góry w kierunku sufitu. Przy wykonywaniu gładzi należy zwrócić szczególną uwagę na równomierność nakładania masy na podłoże mocne i równe dociskanie pacy w czasie ciągnięcia oraz utrzymywanie niezbyt dużej grubości maks. 1-3 mm. Dla gładzi gipsowej Nowa Formuła i gładzi gipsowej białej Dolonez zalecana minimalna grubość jednej warstwy powinna wynosić min. 3 mm.

Gładź idealna

Wykończenie gładzi gipsowych wykonujemy 24 godz. po jej całkowitym wyschnięciu przy typowych warunkach temperaturowych i wilgotnościowych. Ścianę wykańczamy poprzez wstępne przeszlifowanie ręcznie lub mechanicznie całej powierzchni drobnoziarnistym papierem ściernym albo specjalną siateczką do szlifowania nr 100 a następnie doprowadzamy do idealnej gładzi szlifując siateczką nr 180. Ostatnią czynnością jest usunięcie pyłu najlepiej przy pomocy miękkiej lekko zwilżonej gąbki. Czynności te eliminuje zastosowanie nowoczesnego mechanicznego urządzenia szlifującego z równoczesnym odkurzaniem wyposażonego w przedłużoną rączkę chwytową do szlifowania spoin i powierzchni gładzi gipsowych. Tym stosunkowo lekkim urządzeniem z przegubowym zawieszeniem głowicy szlifującej można pracować z bardzo dużą wydajnością na sufitach i ścianach do wysokości nawet 3 m.

Tak przygotowana gładź powinna być równa biała matowa pozbawiona wszelkich rys i nierówności. Można ją malować każdą techniką (oprócz niezalecanej wapiennej) albo wytapetować. Jednak z drugiej strony czy warto zaklejać tak piękną przyjazną człowiekowi powierzchnię wykonanej gładzi nawet najładniejszym papierem? Gładzie gipsowe stosowane w obecnym budownictwie (oprócz tynków gipsowych) nadają nową jakość naszym ścianom i sufitom dając duże możliwości aranżacji wnętrz przyjazny mikroklimat i znaczne efekty ekonomiczne. Po wykonaniu gładzi i szybkim wyschnięciu dają one estetyczny śnieżnobiały wygląd (w szczególności dotyczy to gładzi gipsowej Dolonez i gładzi gipsowej Nowa Formuła) równą i płaską niemalże lustrzaną gładź ścian i sufitów oraz uczucie przyjaznego ciepła i wspaniały mikroklimat użytkowanych pomieszczeń. To daje wrażenie prawdziwego komfortu i luksusu przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych. W ostatnim czasie bardzo wielu klientów docenia walory gładzi gipsowych podkreśla osiągnięte z ich zastosowania korzyści użytkowe i z satysfakcją poleca znajomym naturalne produkty NOWEJ DOLINY NIDY.

Zostało tylko pomalować

Jeśli zdecydujemy się na malowanie możemy być pewni że ściany są doskonale do tego przygotowane. Na początku koniecznie trzeba ustalić wizję kolorystyczną naszych pomieszczeń z użytkownikami-rodziną. Przy większych zakresach remontów czy modernizacji najlepiej zlecić wykonanie koncepcji lub mini-projektu doświadczonemu architektowi wnętrz a w przypadku nowych lokali dobrze jest mieć projekt wraz z aranżacją wnętrz. Należy również poszukać doświadczonej ekipy malarzy najlepiej sprawdzonych z referencjami naszych znajomych. Przed ich zatrudnieniem trzeba wynegocjować optymalną cenę za przygotowanie i pomalowanie 1 m2 ściany i sufitu udzielany okres gwarancji oraz formy rachunku i płatności. Należy także zarezerwować dogodny termin wykonania pracy ustalić z fachowcami jakie i ile potrzebnych będzie materiałów oraz gdzie je najtaniej kupić chyba że wybierzemy opcję kompleksową malowania wraz ze wszystkimi materiałami. Następnie należy dopilnować zabezpieczenia pomieszczenia przed ewentualnym zabrudzeniem i nadzorować właściwą pracę brygady.

Po pierwsze przy wyborze farby powinniśmy się kierować tak ważną cechą jak przepuszczalność powietrza przez naniesioną warstwę farby. Dobra przepuszczalność gwarantuje wentylację ścian i stwarza właściwy mikroklimat w pomieszczeniu przy zastosowanej warstwie spoiwa gipsowego. Farba powinna być odporna również na zmywanie (ściana powinna dać się wyczyścić mokrą szmatką). Dobrą farbę powinna również cechować duża wydajność. Jednak wiąże się z tym pewien mankament - wysokowydajne farby dają na ścianie bardzo cienką warstewkę. W tym wypadku podłoże wymaga bardzo wysokiego stopnia równości (nieomalże sztablatury) gdyż inaczej wszelkie nawet najmniejsze rysy będą widoczne. W opinii fachowców obecnie przy malowaniu najlepiej sprawdzają się farby akrylowe i lateksowe. Zastosowanie naturalnych produktów gipsowych do prac przygotowawczych przed planowanym malowaniem ma wiele zalet gdyż:

  • spoiwa gipsowe są ekologiczne i naturalnego pochodzenia
  • mają bardzo dobrą przyczepność do prawie wszystkich podłoży oraz nieznaczny skurcz po wyschnięciu
  • są szybkosprawne czyli okres wiązania spoiwa i wysychania jest stosunkowo krótki co umożliwia szybki postęp prac przygotowawczych
  • po wyschnięciu dają się łatwo gładzić i szlifować co umożliwia uzyskanie idealnie równej powierzchni pod malowanie lub tapetowanie
  • ze względu na swoją czystość mineralną po zagruntowaniu dają gwarancję uniknięcia przebarwień i cieni na malowanej powierzchni
  • umożliwiają malowanie praktycznie każdą techniką (poza wapienną)
  • mają szeroki zakres zastosowania przy renowacjach remontach i nowo wykonywanych gładziach gipsowych.

Kierując się tymi radami możecie mieć pewność że ściana nie tylko będzie wyglądać estetycznie ale jeszcze będzie solidnie zabezpieczona na długie lata.

mgr inż. Marek Tomasik Nowa Dolina Nidy

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia