Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Parterowa Dania
W Danii ponad 70 proc. rodzin mieszka we własnych domach. Ciekawostką są ograniczenia w kupowaniu nieruchomości letniskowych gdyż swego czasu Duńczycy obawiali się że wykupią ich Niemcy...
Minimalna powierzchnia działki budowlanej dla domu wolno stojącego wynosi w Danii 700 mkw. a dla domu letniskowego 2000 mkw. - W mojej okolicy wiele działek ma wielkość ok. 5000 mkw. - mówi Soren Lange Nilsen z Danii architekt który w latach 1998 - 2003 pracował jako doradca handlowy odpowiedzialny za sektor budowlany Królewskiej Ambasady Danii w Warszawie. Średnia cena działki wynosi od 80 tys. koron do 5 - 6 mln koron duńskich na wybrzeżu.
Gotowe projekty deweloperów nie cieszą się popularnością. Duńczycy wolą korzystać z usług mniejszych firm lub architektów którzy mogą nadzorować cały proces budowy.
Do uzyskania pozwolenia na budowę potrzebna jest mapa działki rysunki elewacji w skali 1:100 projekt domu i instalacji. Lokalny departament techniczny sprawdza jedynie czy zaplanowany budynek odpowiada założeniom planu miejscowego poza tym niczego nie kontroluje; za zgodność z obowiązującym prawem budowlanym odpowiada właściciel domu. Jeśli projekt domu jest zgodny z warunkami miejscowymi departament wydaje pozwolenie na budowę. Na jego wydanie czeka się zazwyczaj od 2 do 9 tygodni. Pozwolenie na budowę ważne jest rok i kosztuje w zależności od regionu od 3000 do 10 000 koron duńskich.
Domy jednorodzinne budują przede wszystkim małe firmy które specjalizują się w poszczególnych etapach budowy - np. jedna wznosi mury inna zajmuje się konstrukcją dachu a jeszcze inna robi instalacje. Przy budowie jednego domu pracuje zazwyczaj ok. 10 - 14 różnych firm. Do prowadzenia firmy budowlanej z wyjątkiem instalacyjnej nie potrzebne są żadne specjalne pozwolenia.
Cena metra kwadratowego gotowego domu wynosi od 8000 do 20 000 koron duńskich (przyjmuje się że średnio jest to 12 000 koron) i zawiera wszystko łącznie z wyposażeniem. Do takiego domu można się od razu wprowadzić.
Najczęściej buduje się domy parterowe lub parterowe z użytkowym poddaszem z piwnicą i garażem. Domy stawiane są przede wszystkim z cegły produkowanej w Danii ale ostatnio coraz większą popularność zdobywa technologia szkieletowa oraz domy z bali rodem z USA Szwecji i Rosji. Duńczycy dbają o to aby domy były energooszczędne. Popularne są tzw. domy pasywne które mają bardzo niskie zapotrzebowanie na energię i jej zużycie. Domy ociepla się zazwyczaj wełną mineralną.
Cudzoziemcy kupują w Danii domy na takich samych warunkach jak miejscowi. Natomiast żeby wybudować dom obywatel UE musi tam zamieszkać. Wymagane jest wtedy podpisanie deklaracji o posiadaniu obywatelstwa UE.
Wyjątkiem są domy letniskowe. Cudzoziemcy nie mogą kupić domu na cele wakacyjne. Nawet obywatele Danii którzy nie mieszkali w Danii przez ostatnie 5 lat nie mogą kupić nieruchomości letniskowej. Dania obawia się bowiem sytuacji że dużo tańsze działki na duńskim wybrzeżu zostaną wykupione przez turystów niemieckich.
"Rzeczpospolita" dodatek "Nieruchomości" z dn. 28.06.04 r. Hanna Krzyżosiak
