Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
PURMO 20 lat w Polsce
Od 20 lat grzejniki Purmo zmieniają myślenie Polaków o ogrzewaniu. Marka przeprowadziła Polaków przez zmiany technologiczne od grzejników żeliwnych starego typu do nowoczesnych, ekologicznych i oszczędnych rozwiązań grzewczych na najwyższym europejskim poziomie. Największa i najbardziej nowoczesna fabryka koncernu mieści się właśnie w naszym kraju – w Rybniku.
Rettig Heating – właściciel marki Purmo - pojawił się w Polsce w 1992 roku, kiedy koncern ten postanowił wykupić jedynego ówczesnego importera fińskich grzejników Purmo w Polsce - prywatną firmę TKM. W wyniku tej transakcji powstała nowa firma - Rettig Polska Sp. z o.o. Dzięki znakomitej jakości grzejniki Purmo szybko zyskały uznanie zarówno wśród inwestorów indywidualnych, jak i instalatorów. Klienci docenili ich funkcjonalność i estetykę, a przestarzałe grzejniki żeliwne zaczęły odchodzić "do lamusa". Pionierską rolę w popularyzacji grzejników płytowych oraz zmianie podejścia do energii cieplnej odegrał dyrektor Wojciech Makowski – ówczesny właściciel firmy TKM. To dzięki jego zaangażowaniu, w kraju zdominowanym przez żeliwne grzejniki, rozpoczął się proces wymiany instalacji na lekkie grzejniki płytowe. Liczne prezentacje dla instalatorów, efektywne i proste rozwiązania techniczne oraz odpowiedzialna polityka biznesowa szybko przyniosły wymierne efekty finansowe. Po przejęciu firmy TKM przez koncern Rettig Wojciech Makowski objął stanowisko Dyrektora Sprzedaży i Marketingu w Polsce, które piastuje nieprzerwanie do tej pory, prowadząc firmę przez 20 pełnych sukcesów lat.
„Udało mi się przekonać zarząd Rettig w Finlandii do zakupu fabryki grzejników w Rybniku. Był to decydujący ruch w rozwoju firmy na polskim rynku. Obecnie fabryka w Rybniku jest najnowocześniejszym zakładem produkcyjnym tej branży w Europie, wytwarzającym grzejniki eksportowane na rynki europejskie i azjatyckie” - mówi dyrektor Wojciech Makowski.
W Polsce nazwa Purmo szybko stała się synonimem grzejnika płytowego. W tym segmencie blisko 30 proc. sprzedawanych na rynku polskim urządzeń stanowią właśnie grzejniki płytowe marki Purmo. Grzejniki łazienkowe oraz dekoracyjne dorównują im popularnością w swoich segmentach. Od 1998 roku instalowane jest także wodne ogrzewanie podłogowe Purmo, którego sprzedaż systematycznie wzrasta. Badania, przeprowadzone pod koniec 2003 r. przez Instytut Badań Rynkowych GFK Polonia, pokazały, że markę Purmo rozpoznaje co czwarty Polak. Marka Purmo jest także bardzo popularna wśród fachowców: instalatorów i projektantów. Aż 88% ankietowanych projektantów i 76 % instalatorów zadeklarowało współpracę z marką Purmo. O uznaniu, jakim klienci darzą markę Purmo, świadczą również inne nagrody m. in. Laur Klienta oraz nagroda Budowlanej Marki Roku, którą firma jest nagradzana nieprzerwanie już od 4 lat.
Fabryka Purmo w Rybniku – centrum nowoczesnej produkcji grzejników
Fabryka w Rybniku, znajdująca się na terenie jednego z najbardziej uprzemysłowionych obszarów Polski – Śląska, to największa inwestycja koncernu Rettig Heating w Europie. Świadczy o tym produkcja na poziomie 1,9 mln sztuk rocznie. 70 % produkcji polskiej fabryki trafia na rynki zagraniczne, przede wszystkim do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Rosji, Rumunii, Słowacji, krajów bałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia) na Węgry i Ukrainę. Grzejniki Purmo dostarczane są także na rynki azjatyckie, głównie do Chin i Japonii.
Historia produkcji grzejników Purmo w Polsce sięga lat ’90, kiedy w wyniku przejęcia udziałów w śląskiej Hucie Silesia powołano spółkę joint venture pod nazwą Newco Silesia. Firma zatrudniała wówczas 67 pracowników, a grzejniki wytwarzano na dwóch 17-letnich liniach produkcyjnych. Początkowo produkcja grzejników marki Purmo odbywała się na linii LEAS, dostarczonej z Finlandii. Od tego pionierskiego okresu fabryka przekształciła się w jedno z najbardziej nowoczesnych centrów produkcyjnych i logistycznych koncernu Rettig Heating w Europie. Okres ostatnich 20 lat to przede wszystkim czas intensywnych inwestycji w technologie oraz rozbudowa powierzchni fabryki, która obecnie zajmuje teren o powierzchni pond 7 hektarów. Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad zostały zainstalowane nowoczesne linie produkcyjne, wybudowano nowe malarnie, powstały kolejne magazyny oraz wydajne centrum logistyczne. Obecnie, na zajmującej blisko 10 tys. m2 hali produkcyjnej, wytwarzane są grzejniki płytowe oraz elementy ogrzewania podłogowego, a firma zatrudnia w Polsce 430 pracowników.
(źródło: PURMO)