Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
System na wielką skalę

Bloczki z betonu komórkowego Ytong najczęściej kojarzone są z placem budowy domków jednorodzinnych. Tymczasem Ytong to również wielkoformatowe elementy ze zbrojonego betonu komórkowego przystosowane do wznoszenia budynków wielkogabarytowych takich jak centra handlowe obiekty sportowe czy budynki przemysłowe. Część tego asortymentu jest zresztą stosowana również w budownictwie jedno i wielorodzinnym. Firma YTONG zawsze oferowała te produkty jednak większą część rynku należała do ówczesnej konkurencji czyli firmy HEBEL. Teraz po połączeniu firma Ytong oferuje dwa systemy budowlane o różnym przeznaczeniu - system Ytong to elementy drobnowymiarowe i wielkoformatowe (stropy i dachy) stosowane głównie w budownictwie mieszkaniowym natomiast system Hebel przeznaczony jest do wznoszenia budynków z elementów wielkoformatowych.
Wielkie budowanie
Wykonawcy budynków o dużej kubaturze muszą uwzględnić inne czynniki niż w przypadku zwykłych niewielkich budynków mieszkalnych. Dla przykładu ściany o powierzchni boiska stawiają dużo większy opór wiatrowi którego siłę musi wytrzymać zarówno konstrukcja budynku jak i elementy z których wzniesiono ścianę osłonową. W przypadku płyt Hebel gwarantem wytrzymałości jest zbrojenie dzięki któremu płyty przenosić mogą znaczne obciążenia np. na krawędzi witryn lub bram. Elementy ścienne systemu Hebel można mocować w układzie pionowym lub poziomym w dowolnych miejscach względem konstrukcji nośnej. Oprócz wytrzymałości samych płyt ważne jest ich połączenie z konstrukcją nośną.
W systemie Hebel jest to zrealizowane za pomocą specjalnych łączników ze stali nierdzewnej. Zapewniają one nie tylko trwałe zamocowanie płyt do słupów lub rygli nośnych ale też pozwalają znacznie przyspieszyć sam proces budowy. Elementy Hebel są profilowane na pióro i wpust co umożliwia ich montowanie ”na sucho„ tzn. bez wyklejania zaprawą spoin pomiędzy płytami. Dzięki temu płyty Hebel można montować nawet w niekorzystnych warunkach atmosferycznych np. zimą. Budynki w tym systemie powstają w bardzo krótkim tempie np. obudowa hali o powierzchni 3 600 m2 i wysokości 8 m montowana przez 3 czteroosobowe brygady powstanie zaledwie w tydzień! Płyty z betonu komórkowego Hebel można demontować i ponownie montować co umożliwia modernizować obiekt w każdym momencie jego funkcjonowania. Zbrojenie płyt Hebel wykonane jest ze stali o podwyższonej wytrzymałości i zabezpieczone powłoką antykorozyjną. Cały proces produkcyjny jest sterowany komputerowo co gwarantuje wysoką jakość produktów i dokładność ich wykonania.
Ściana na miarę klienta
Ściana z płyt zbrojonego betonu komórkowego Hebel nie wymaga dodatkowych dociepleń i izolacji podobnie jak ściany domów z Ytonga. Porowata struktura betonu komórkowego zapewnia utrzymanie wewnątrz odpowiedniej temperatury. Można zatem nie obawiać się tak dokuczliwego w okrytych blachą halach efektu ”zamkniętego samochodu„ - powietrze wewnątrz zbytnio nie nagrzewa się latem ani nie wyziębia zimą. Pory betonu przepuszczają jednak parę wodną co zmniejsza ryzyko zawilgocenia budynku. Również dzięki nim przegroda z płyt Hebel skutecznie tłumi dokuczliwe hałasy. Ma to szczególne znaczenie w obiektach przemysłowych gdzie konieczne jest oddzielenie głośnej hali produkcyjnej od pomieszczeń biurowych i socjalnych. Izolacyjność akustyczną betonu komórkowego można też docenić np. przy intensywnym deszczu - w budynku nie występuje wówczas nieprzyjemne zjawisko dudnienia.
Wyzwaniem dla projektantów i wykonawców wielkich budowli jest także odpowiednie zabezpieczenie przeciwpożarowe. W wielkich halach stosuje się najczęściej wewnętrzne ściany których zadaniem jest powstrzymanie ewentualnego rozprzestrzeniania ognia. Płyty Hebel jako materiał w 100% niepalny znakomicie sprawdza się w takiej roli. Ryzyko szkód pożarowych w budynkach z Hebla jest tak niewielkie że w Europie Zachodniej udziela się sporych zniżek na ubezpieczenie obiektów zbudowanych w technologii Ytong lub Hebel. Niezależnie od wielu wymagań konstrukcyjnych budynek użyteczności publicznej powinien mieć też walory estetyczne i czasami niepowtarzalny charakter. Czasy bezkształtnych fabryk czy klockowatych sklepów na szczęście minęły bezpowrotnie. Dobrym na to dowodem są chociażby ostatnie kampanie na rzecz zachowania zabytków architektury przemysłowej. Estetyka takich obiektów to nie tylko dbałość o urbanistykę ale też o codziennych ich użytkowników. W przypadku centrów handlowych lub siedzib firm estetyka ma też znaczenie marketingowe - dla klientów nie bez znaczenia jest wygląd. Ściany z płyt Hebel mogą być pokryte dowolnym wykończeniem dobrze przyjmują wszelkie powłoki malarskie w tym również specjalne nietoksyczne farby używane np. do wykończenia wnętrz zakładów spożywczych. Na płytach bez kłopotu można montować różnego rodzaju instalacje czy reklamy. System Hebel to dobry materiał by zarówno wielka hala jak i supermarket cieszyły indywidualnym ciekawym wyglądem elewacji i wewnętrznymi rozwiązaniami aranżacyjnymi.
Ytong