Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Wysokość komina
W tym projekcie komin z kotłowni znajduje sie na wysokości 6.50, podczas gdy szczyt dachu to 7.22cm. Czy komin będzie miał dopowiedni ciąg i czy takie rozwiązanie jest zgodne z przepisami budowlanymi? Pytam bo jestem zainteresowany projektem jednak powyzszenie tego komina o 1m bardzo zaburzyłoby wygląd budynku.
Pozdrawiam,
Ryszard z Biłgoraju
-
arch. Katarzyna Braun 2015-02-24 13:33
Witam,
Dziękuję za zainteresowanie projektem z naszej pracowni.
Przewody kominowe w tym projekcie zaprojektowane są zgodnie z rozporządzeniem. Warto jednak pamiętać, iż praca wentylacji grawitacyjnej zależy w dużym stopniu od czynników zewnętrznych, takich jak warunki atmosferyczne oraz otoczenie budynku. By usprawnić działanie wentylacji grawitacyjnej można zastosować nasady kominowe poprawiające ciąg lub, w sytuacjach krytycznych, nasady hybrydowe z czujnikiem ciągu.
Polecam ewentualnie zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją.
-
89.234.222.* 2015-02-25 22:16
Witam,
Dziękuję za odpowiedz - jest ona jednak dość wymijająca. Czy taki komin(mówię o 6.50m) jest odpowiedni do kotła na paliwo stałe (węgiel, drzewo), czy ciąg będzie odpowiedni pomimo umieszczenia go poniżej szczytu dachu?
Pozdrawiam,
Ryszard -
arch. Katarzyna Braun 2015-02-26 10:32
Witam serdecznie,
Nasz projekt jest wykonany zgodnie z przepisami i wysokość komina jest odpowiednia. Między osią E i F od przewodu kominowego do szczytu dachu znajduje się ponad 3m.
Projekt przewiduje ogrzewanie kotłem gazowym. Można jak najbardziej wprowadzić zmiany w projekcie i zmienić sposób ogrzewania.
Kopiuję Panu informacje o lokalizacji kominów za także załączam rysunek pokazowy:
Lokalizacja wylotów kominów:
Wyloty kominów powinny być wyprowadzone ponad dach na wysokość:
a) przy dachach płaskich niezależnie od konstrukcji, dach o kącie nachylenia połaci nie większym niż 12°, a także przy dachach stromych o kącie większym niż 12° o pokryciu łatwo zapalnym - co najmniej 0,60 m wyżej od poziomu kalenicy - rys. 2 (a i b);
b) przy dachach stromych o kącie pochylenia połaci większym niż 12° i pokryciu niepalnym wyloty przewodów powinny znajdować się co najmniej 0,30 m od powierzchni dachu oraz w odległości co najmniej 1,0 m mierzonej w kierunku poziomym od tej powierzchni (rys. 2c).
Przy usytuowaniu kominów obok przeszkody, przy dachach wgłębionych, dla prawidłowego działania ich wyloty powinny się znajdować:
a) co najmniej 0,30 m wyżej górnej krawędzi przeszkody dla kominów usytuowanych w odległości mniejszej niż l,5 m od tej przeszkody;
b) co najmniej na poziomie górnej krawędzi przeszkody dla kominów usytuowanych w odległości większej od 1,5 do 3,0 m od tej przeszkody;
c) ponad płaszczyzną wyprowadzoną pod kątem 12° w dół od poziomu przeszkody dla kominów usytuowanych w odległości od 3,0 do 10,0 m od tej przeszkody (rys.2 d).
W przypadku nadbudówek na dachach (mansardy z oknami) wyloty kominów powinny znajdować się powyżej nadbudówek przy zachowaniu warunków a,b,c.
Warto także podpytać na forum innych Inwestorów, którzy już wybudowali nasz projekt i spytać ich o opinie i doświadczenia.