Ulubione projekty
Twoja lista jest pusta
Dodano projekt
Usunięto projekt
Ogrzewanie podłogowe i pompa ciepła.
W związku z brakiem perspektyw na podłaczenie naszego domku do gazociągu w rozsądnym horyzoncie czasowym, poszukiwaliśmy alternatywnego sposobu ogrzewania.
Potrzebujemy systemu bezobsługowego, który zapewni nam stałą temperaturę przez cały rok. Taką mozliwość daje jedynie ogrzewanie elektryczne, a dokladnie pompa ciepła, która zapewni zarówno ciepło dla naszego domku, jak również - mamy nadzieję - pozwoli ograniczyć wysokość rachunków za prąd.
Przewidzieliśmy również kominek jako źródło ciepła z kanałami grzewczymi i wymuszonym dodatkowym obiegiem spalin.
Chcemy go jednak używać dla przyjemności, a nie z konieczności. Niestety obecnie trzeba intensywnie pracować, często od rana do wieczora, żeby móc spłacać kredyty i w miarę możliwości normalnie funkcjonować. Nie pozostaje wiele czasu na "mieszkanie" w domu i dokładanie do pieca.
Wybralismy kompleksową usługę dostawy urządzeń wraz z montażem.
Jest to pompa z bezpośrednim parowaniem. Podobno sprawność tych pomp według badań eksperckich jest największa, są bezobsługowe, a gwarancja na kolektor gruntowy wynosi 30lat.
Czas pokaże...
Z pompą ciepła współpracuje efektywnie wyłącznie ogrzewanie płaszczyznowe: podłogowe lub ścienne.
Grzejniki są koniecznością i raczej kompromisem niż właściwym rozwiązaniem. Dlatego zdecydowaliśmy ogrzewać całą powierzchnię domu za pomocą ogrzewania podłogowego.
Jedynie w łazienkach przewidzieliśmy małe grzejniczki do suzenia ręczników.
W przypadku, gdy dom wymaga chłodzenia latem - warto zastosować ogrzewanie/chłodzenie ścienne i zakupić odpowiednią pompę ciepła.
Otrzymaliśmy kompleksową usługę począwszy od projektu, poprzez instalację ogrzewania podłogowego wraz z kolektorem gruntowym. Podgrzewanie wody użytkowej bedzię realizowała osobna pompa powietrze woda z dodatkową wężownicą umozliwiającą podłączenie i współpracę z kolektorami słonecznymi. Jak dotąd współpraca przebiega znakomicie. W październiku uruchomienie. Zima pokaże możliwości pompy, a przede wszystkim (mamy nadzieje) walory ekonomiczne.
Kolektory jeśli okażą się ekonomicznie uzasadnione zamontujemy potem, choć szkoda nam psuć pięknej lini dachu naszego domku.
-
pianistka 2011-08-27 06:04
Dzień dobry, myślimy nad takimi samymi rozwiązaniami, co Państwo - mam na myśli ogrzewanie. Czy mogę zapytać, o jakich posadzkach myślicie - drewnianych czy płytkach? pozdrawiam Pianistka
-
83.17.71.* 2011-08-30 18:40
Tylko płytki wchodzą tak na prawdę nadają się do ogrzewania podłogowego, gres, kamień, glazura - ogólnie ceramika. Drzewo jest izolatorem, zatem nie nadaje się, bo nie odda ciepła. W takim razie lepiej już wybrać panele z atestem do ogrzewania podłogowego. Najlepiej poczytać trochę na forum.
pozdrawiam -
217.98.60.* 2013-09-23 20:21
Mam pytanie ponieważ też zdecydowaliśmy sie na pompe ciepła w sandrze a spotykamy sie z różną opinią czy wy jesteście zadowoleni z tego rodzaju ogrzewania i ile wynosi miesięczny koszt za prąd
-
5.184.32.* 2013-09-24 10:52
"83.17.71.*" napisał/a:Tylko płytki wchodzą tak na prawdę nadają się do ogrzewania podłogowego, gres, kamień, glazura - ogólnie ceramika. Drzewo jest izolatorem, zatem nie nadaje się, bo nie odda ciepła. W takim razie lepiej już wybrać panele z atestem do ogrzewania podłogowego. Najlepiej poczytać trochę na forum.
pozdrawiam
Witam
my akurat mamy bambus na ogrzewaniu podłodgowym i swietnie się sprawdza,:)
Pozdrawiam