Ulubione projekty

Twoja lista jest pusta

Dodano projekt

Usunięto projekt

Ocieplenie budynku i wykonanie podbitki

Bardzo lubię, kiedy wykonywane prace szybko są widocze, a tak było w tym przypadku, ale było ona jednocześnie wyczerpująca i zabrała mi , bo sam ją wykonywałem, kilka tygodni urlopu i kilka następnych miesięcy spędzonych popołudniami. Ocieplenie wykonałem ze styropinu 10 cm. Żona pomagała mi czyścić i malować listwy na podbitkę. W trakcie montażu podbitki okazało się , że niektóre deski okapowe są krzywo zamontowane i wcześniej niewidoczne usterki trzeba było poprawiać po ekipie budującej dom. Były to drobne i bez podbitki niezauważalne odchylenia, ale kiedy przyszły listwy na podbitkę, w niektórych miejscach pojawiał się klin i trzeba było to korygować, tak, żeby podbitka szła równolegle do deski okapowej. Czasami trzeba było demontować nawet rynny, bo wkręty montujące deskę okapową szły pod rynnami. Czasmi warto sprawdzać każde drobne prace wykonywane przez ekipy budowlane, żeby w przyszłości uniknąć takich niepotrzebnych prac.
Przy okazji tych prac widoczne są znowu różnice , w porównaniu z obrazkami w katalogu z projektami. Chodzi o to , że w katalogu cała powierzchnia podbitki, z tarasami i gankami łącznie, jest w jednej płaszczyżnie, a w praktyce ganki i tarasy, z racji wylanych wieńców są o kilkanaście cm. niżej. Projekt lub obrazki w katalogu do korekty. Jeśli przy wyborze projektu sugeruję się również jego wizerunkiem, to takie historie nie powinny mieć miejsca. Nie ma mowy też o jakimś niedowymiarowaniu prac budowlanych.

Wróć do dziennika budowy Władzia G2 Odpowiedz Zacytuj
  • Magdalena Szyndler (Administrator) 2011-04-07 07:51

    "Lodi66" napisał/a:Przy okazji tych prac widoczne są znowu różnice , w porównaniu z obrazkami w katalogu z projektami. Chodzi o to , że w katalogu cała powierzchnia podbitki, z tarasami i gankami łącznie, jest w jednej płaszczyżnie, a w praktyce ganki i tarasy, z racji wylanych wieńców są o kilkanaście cm. niżej. Projekt lub obrazki w katalogu do korekty. Jeśli przy wyborze projektu sugeruję się również jego wizerunkiem, to takie historie nie powinny mieć miejsca. Nie ma mowy też o jakimś niedowymiarowaniu prac budowlanych.

    Witam,
    wizualizacje projektów powstają na podstawie koncepcji. W trakcie tworzenia dokumentacji technicznej mogą nastąpić pewne zmiany (do 5%), które nieznacznie wpłyną na ostateczny wygląd budynku, dotyczy to zwłaszcza jego konstrukcji. Zawsze jednak jeśli klient ma wątpliwości, bądź chce dokładniej zapoznać się z projektem przed jego zakupem-wysyłamy szczegółowe rysunki dla lepszego zapoznania się.
    Odbiegając od powyższego tematu-gratulujemy pięknej realizacji i tak szczegółowych opisów kolejnych etapów budowy. Na pewno będą przydatne dla wszystkich osób budujących ten projekt.
    pozdrawiam

  • 83.10.185.* 2011-04-21 14:04

    Wszystko się zgadza. Odstępstwa , o których Pani wspomina są również zrozumiałe. Ale w przypadku tego projektu jest zbyt wiele różnic , w porównaniu z tym , co zamieszczono w Waszym katalogu. Przeciętnemu klientowi trudno byłoby dostrzec je w projekcie, bez znajomości tematu, a przecież klient , wybierając projekt, kieruje się przede wszystkim wyglądem zewnętrznym budynku, potem określa wielkość, swoje potrzeby , koszt realizacji i koszty utrzymania domu. Ja i moja rodzina, zanim zdecydowaliśmy się na ten projekt, przeglądaliśmy wiele ofert katalogowych, w różnych formach, książkowych i internetowych.
    Różnice , a jest ich naprawdę sporo , były zgłaszane telefonicznie, w trakcie poszczególnych etapów budowy. Te , o których mogę powiedzieć na dzień dzisiejszy, to m.in. :
    1.Różne wysokości podbitki, tak, że tarasy z resztą dachu nie tworzą jednej linii, a przecież to jest czy raczej miało być jednym z głównych uroków tego domu, przynajmniej w mojej ocenie,
    2.Inne umieszczenie komina idącego z salonu ( w katalogu widać, że jest pośrodku głównej przekątnej krokwi nośnej, co w trakcie budowy skutkowało rozbieraniem w połowie postawionego komina, bo też nachodził na belkę, a przecież przepisy przeciwpożarowe zabraniają stawiania kominów w bezpośrednim sąsiedztwie belek drewnianych ),
    3.Inaczej wykończona część przedniej fasady ganka ( w projekcie są stalowe szyny, które uniemożliwiają wykończenie ściany ganka i podbitki, tak , jak w katalogu),
    4.Wielkość okien w lukarnach ( w projekcie są dużo wyższe, przez co dachówka w linii prostej nachodzi na ramę okna, a powinna być pod ramą ).
    5.W katalogu nie zaznaczono rynien, chociaż to nie jest najbardziej istotne ( ale inne projekty mają zaznaczone ). Można by odnieść wrażenie , że rynny, w tym rury spustowe są gdzieś schowane, za deską okapową i gdzieś w ścianie.
    Ogólnie dom mi się bardzo podoba, ale teraz chcąc zbliżyć się do wyglądu z katalogu muszę angażować dodatkowy czas i pieniądze. Do dziś mam niewykończony ganek, bo nie bardzo wiem, jak mam go wykończyć, tak, żeby wyglądał, jak z katalogu. Najprostszą metodą byłoby jego całkowite skrócenie, ale w ten sposób mógłby stracić na wizerunku cały budynek, bo właśnie w takiej wielkości, jak obecnie, w stosunku do całego budynku, wydaje się być odpowiedni. Poza tym zbyt odsłoniłby schody w ganku.
    Jeśli mają państwo jakieś sugestie to chętnie się z nimi zapoznam. Liczyłem, że po telefonicznych zgłoszeniach z dwa lata temu, projekt w katalogu ukaże się w wersji już poprawionej, ale przeglądając Wasze nowe katalogi, znów widnieje, ten, na który ja patrzyłem, decydując się o zakupie. Nikt nie wyciągnął z moich telefonicznych uwag , żadnych wniosków, a szkoda, bo znów ktoś będzie rozczarowany.
    Pozdrawiam.
    Właściciel domu Władzia.

  • arch. Agnieszka Owocka 2011-05-06 12:04

    Witam,
    Rozumiem Pana, jednak nie do końca mogę się zgodzić z Pana opinią.
    Odniosę się kolejno do Pana uwag:
    1. Podbitka w tym projekcie jest na jednym poziomie, jedynie na elewacji frontowej przy daszku nad wejściem oraz przy wyjściu z garderoby, element podpierający konstrukcję wystaje poniżej poziomu podbitki na wysokość 20 cm, co jest zamaskowane „gzymsem” który okala cały budynek pod podbitką. Gzyms ten pokazany jest na wizualizacjach projektu, na które Pan się powołuje. Moim zdaniem przez ten element budynek nie traci na uroku, ale rozumiem że ma Pan na ten temat inne zdanie.
    Tak jak już wspomniano w poprzedniej wypowiedzi Administratora, każdy projekt na początku jest zawsze koncepcją. Co za tym idzie, może różnić się w stosunku do dokumentacji technicznej około 5%. Jest to spowodowane rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Projekt ten jest z przed kilku lat, możliwości programów komputerowych na których opracowywało się dokumentację techniczną nie były na takim poziomie jak obecnie. W tej chwili oprogramowanie daje możliwości pracy nad projektem w trójwymiarze, bez praktycznie jakichkolwiek różnic w stosunku do koncepcji projektu. Ponadto do dokumentacji technicznych załączane są rysunki przestrzenne, co ułatwia realizację budynku wg projektu. Dzięki Pana sugestiom bardzo możliwe, że ten projekt w najbliższym czasie zostanie odświeżony i opracowany w takim oprogramowaniu.
    2. Nie rozumiem z jakiego powodu musiał Pan rozbierać komin, ponieważ w dokumentacji technicznej zaprojektowany jest w taki sposób, aby mijał się z krokwią narożną nawet po wykonaniu ocieplenia i obróbek blacharskich. Przepisy pożarowe nie zabraniają lokalizowania przewodów kominowych w pobliżu elementów drewnianych. Należy jedynie pamiętać, żeby przewód dymowy lub spalinowy nie był w odległości mniejszej niż 30 cm. Istnieje możliwość zmniejszenia tej odległości jeżeli zabezpieczymy odpowiednio ten element. W tym projekcie te odległości zostały zachowane. Podejrzewam, że ekipa wykonawcza nieprawidłowo odczytała wymiar i wybudowała Panu komin w złym miejscu, co musiało zakończyć się jego demontażem i ponownym wymurowaniem.
    3. Zgodnie z projektem istnieje możliwość wykończenia części frontowej zadaszenia ganku wg wizualizacji. Front można zabudować płytą OSB i otynkować. Gdybym nie do końca dla Pana jasno to przedstawiła, bardzo proszę o kontakt telefoniczny z naszymi architektami lub bezpośrednio ze mną tel. (71) 798 38 00.
    W sytuacji kiedy wykonujemy rynnę ukrytą za deską okapową – belka stalowa podpierająca konstrukcję zadaszenia nad gankiem pozostaje niewidoczna. W przypadku Pana realizacji, rynna nie jest maskowana , co za tym idzie ten element pozostaje widoczny.
    4. Wielkość lukarn, ma Pan rację, jest wyższa w dokumentacji technicznej. Ma to związek z wielkością okien, które są większe, ponieważ chcieliśmy lepiej doświetlić pomieszczenia wewnątrz. Wysokość parapetu jest stała – okna zostały powiększone ku górze – nie ma możliwości aby połać dachu wchodziła w ramę okna! Chyba, że zwiększył Pan wysokość ścianki kolankowej i nie pamiętał, że ma to wpływ na okna w lukarnach. Taki zabieg tłumaczy podbitkę nie na jednym poziomie oraz pokrycie dachu zachodzące na konstrukcję okna.
    5. Zarówno w katalogu jak i w dokumentacji technicznej rynna została ukryta za deską okapową. Proszę popatrzeć na przekroje w dokumentacji technicznej. Na zdjęciach, jakie Pan zamieścił zrezygnował Pan z maskowania rynien, co nie wpływa negatywnie na estetykę budynku.
    Nie mamy możliwości ingerować w wizualizację projektu po sporządzeniu dokumentacji technicznej. Komin, który na wizualizacji przecina krokiew narożną, w dokumentacji technicznej stoi obok niej, co wyjaśniłam w punkcie 2. Dlatego wykonamy na nowo wizualizację tego projektu - w tym momencie trudno mi powiedzieć, kiedy zamieszczona zostanie na stronie internetowej.
    Przed zakupem projektu każdy klient ma możliwość otrzymanie nieodpłatnie podstawowych rysunków z dokumentacji technicznej. Ponad to od momentu zakupu projektu, klient ma 10 dni (w tym czasie można zwrócić dokumentację techniczną, później jest możliwość wymiany projektu na inny) na zapoznanie się z całą dokumentacją techniczną. Może się z nią udać do architekta adaptującego i razem z nim przedyskutować cały projekt.
    Bardzo dziękuję Panu za uwagi dotyczące tego projektu. Staramy się robić wszystko co w naszej mocy, aby spełnić Państwa oczekiwania. Jednocześnie chciałam Panu pogratulować ładnej i starannie prowadzonej realizacji. Zapowiada się, że efekt końcowy będzie wspaniały.
    Pozdrawiam
    arch. Agnieszka Owocka

Odpowiedz

Twój podpis został wygenerowany automatycznie: 18.191.195.*
Jeśli chciałbyś używać własnego podpisu, zarejestruj się.

Bezpłatna pomoc architekta

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą.

Zamawiając usługi forum i dzienników budowy, przyjmujesz do wiadomości i wyrażasz zgodę na świadczenie tych usług i przetwarzanie przez Usługodawcę, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J., jako Administratora danych, podanych w formularzu danych osobowych, na zasadach wskazanych w Regulaminie i Polityce Prywatności serwisu ARCHIPELAG.pl.

Jeśli chcesz także otrzymywać bonusy i informacje dotyczące akcji promocyjnych naszych i naszych Partnerów, wyraź zgodę dodatkową i zaznacz odpowiednie pole. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora, którym jest Pracownia Projektowa ARCHIPELAG A. Wójciak, R. Wójciak Sp. J. z siedzibą: ul. M. Smoluchowskiego 56/3, 50-372 Wrocław, nr KRS 0000123673, NIP: 897-16-05-744, REGON: 931987209:

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy Cię, że (przeczytaj klauzulę informacyjną):

czytaj całość ›
Pola oznaczone gwiazdką (*) są obowiązkowe do wypełnienia